Jaki wybrać szezlong

Czym jest szezlong? Jakie są typy szezlongów? Czy wiesz gdzie znaleźć szezlongi w nowoczesnym i designerskim stylu? Poniżej znajdziesz odpowiedź na te pytania! Możesz być jednak pewien, że szezlong to coś znacznie ciekawszego, niż Ci się wydaje!

Co to jest szezlong?

Pierwsze szezlongi powstały już w XVII wieku, a ich popularność regularnie rosła w kolejnych czasach. Konstrukcja i zamysł nie zmieniał się jednak od wieków – szezlong jest rodzajem przedłużonego fotela z wygodnym oparciem, nazywanym powszechnie wezgłowiem. Umożliwia przyjęcie półleżącej pozycji – idealnej do odpoczynku i relaksu, np. podczas czytania książki. Pierwsze szezlongi posiadały błyszczące, pikowane tapicerki, zdobione nóżki oraz niezwykle efektowne wezgłowia. Ich piękne wykonanie było związane z tym, że najczęściej można było je spotkać na dworach królewskich. W XIX wieku szezlongi zaczęły być mniej spektakularne niż za czasów rozkwitu rokoko. Większą uwagę zwracano wtedy na wygodę, a nie na walory estetyczne. Obecne szezlongi nie straciły na swojej uniwersalności i funkcyjności. Na przestrzeni lat zmieniały się jedynie materiały z jakich zostały wykonywane. W ten oto sposób dotarliśmy do nowoczesnych i designerskich wersji.

Nowoczesny szezlong, czyli jaki?

Obecnie szezlongi w nowoczesnym i designerskim stylu wykorzystuje się jako ciekawą ozdobę sypialni, salonu albo gabinetu. Nowoczesne projekty najczęściej mają minimalistyczną, oszczędną formę lub stylizowany design glamour. Tapicerowane szezlongi są bardzo uniwersalne, więc da się je dopasować do wnętrza w niemalże każdym stylu. Prosta forma tego mebla podkreśla staranność wykonania i nietypowa, nieco archaiczna bryła. Klienci często zwracają uwagę na szezlongi rozkładane, które dzięki tej funkcji mogą stanowić dodatkowe miejsce do spania. Niektóre modele szezlongów już w swojej podstawowej formie bardzo przypominają leżanki z zagłówkiem. Umożliwiają wygodny i stylowy odpoczynek. Czytanie książki, oglądanie filmu czy słuchanie muzyki w ten sposób pozwala szybko zregenerować siły, ale nie usypia tak jak leżenie na łóżku.

Szezlong designerski

Podejście designerskie do tematu mebli bywa zaskakujące, a czasem nawet nieprzewidywalne. Pomimo upływu czasu, szezlong nie zmienił swojej formy i zachował podstawowe funkcje – łączy w sobie wygodę ze stylowym wyglądem. Designerskie modele często wykonuje się ze skóry naturalnej z włosiem lub skóry lakierowanej w rozmaitych kolorach. Wykorzystywane współcześnie stelaże z chromowanych profili są minimalistycznie eleganckie, a przy tym funkcjonalne. Odpowiednia konstrukcja pozwala na pochylenie szezlongu według preferencji użytkownika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here