Kabina prysznicowa – krótki poradnik przed zakupem

0
1080

Kabiny prysznicowe przebijają wanny pod wieloma względami. Kąpiel pod prysznicem jest szybsza, zużywa mniej wody, a tym samym – jest bardziej ekologiczna. Ponadto, kabiny to świetny sposób na szybki, odświeżający prysznic w ciągu dnia i przed pracą. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem kabiny prysznicowej – poniżej podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by zakup był udany, a kabina – użyteczna i zadowalająca.

Kabina prysznicowa a metraż łazienki

Pierwszą i podstawową sprawą w wyborze kabiny prysznicowej jest jej rozmiar. Kabina powinna być dopasowana do ilości wolnej przestrzeni oraz jej kształtu. Znajdziemy kabiny przede wszystkim o kwadratowym brodziku – którego standardowy rozmiar wynosi 90 na 90 cm. Kabiny mniejsze to te o wymiarach 80 na 80 lub nawet 70 na 70.

Kabiny prostokątne stosowane są wtedy, gdy wolna przestrzeń jest ograniczona, lub – gdy pragniemy nabyć kabinę przestronną. Kabiny o brodzikach owalnych i okrągłych są rzadziej używane, jednak – świetnie sprawdzają się jako kabiny wolnostojące.

Kabiny walk-in

Specyficzny i coraz chętniej wybierany rodzaj kabin prysznicowych to tak zwane kabiny walk-in. W czym tkwi ich wyjątkowość? Są to kabiny eleganckie i gustowne, o wysokich parametrach estetycznych. Znajdują zastosowanie zarówno w łazienkach przestronnych jak i tych o mocno ograniczonej przestrzeni użytkowej.

W kabinach takich nie występuje brodzik. By woda była odprowadzana, musi występować specjalny rodzaj odpływu podłogowego. Brak brodzika wpływa pozytywnie na wygląd kabiny – która wygląda jak specjalne pomieszczenie do wykonywania profesjonalnych zabiegów. Ponadto, kabiny walk-in powiększają optycznie przestrzeń łazienki. Z rozbudowaną ofertą kabin walk-in zapoznasz się na stronie wannaczykabina.pl.

Brodzik – ważny czy nieważny?

Brodzik to ta część kabiny prysznicowej, na której stoimy w czasie brania prysznicu. Brodzik powinien być tych samych rozmiarów oraz kształtu, co sama kabina prysznicowa.

Wbrew pozorom, rozmiar brodzika ma duże znaczenie i przekłada się na użyteczność danej kabiny. Znajdziemy brodziki niższe i wyższe. Z brodzików wyższych korzystają przede wszystkim rodziny – brodziki takie pozwalają na wykąpanie małego dziecka lub naszego domowego pupila – na przykład psiaka. Brodziki płytkie są również użyteczne – sprawdzają się zwłaszcza w pomieszczeniach o niewysokim stropie.

Drzwi w kabinie prysznicowej

Drzwi w kabinach mogą mieć różną formę. Ma ona duży wpływ na użyteczność danej kabiny oraz komfort korzystania z niej. Dobierając rodzaj drzwi, warto uwzględnić przede wszystkim rozmiar naszej łazienki.

Drzwi przesuwne to najczęściej wybierany rodzaj. Są zamontowane na specjalnych rolkach, suwakach lub prowadnicach, które pozwalają na ich płynne otwieranie i zamykanie. Drzwi takie są komfortowe – ich otwieranie nie zabiera wolnej przestrzeni.

Drzwi harmonijkowe to również interesujące rozwiązanie. Skonstruowane są z kilku części, które w trakcie otwierania składają się. Podobnie jak w przypadku drzwi przesuwnych, ich zaletą jest niewielka ilość przestrzeni, którą angażują oraz łatwa obsługa. Ponadto, nie wymagają zamontowania prowadnic, by działały płynnie.

Drzwi uchylna są rzadziej stosowane, choć posiadają swoje zalety. Po otwarciu tworzą szerokie i przestronne wejście. Do rzadziej stosowanych rodzajów drzwi należą: drzwi obrotowe, składane oraz drzwi montowane na zawiasach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here