Kiedy siać trawę

Gdy Twój wzrok skierowany jest na gęsty, bujny trawnik wiesz, że sadzenie nasion traw jest było dobrą inwestycją czasu, pieniędzy, pracy i często nadziei. Kluczem do zamierzonego celu, jak to zwykle bywa w ogrodnictwie jest czas. Najlepsza pora na posadzenie nasion przyszłego trawnika zależy od rodzaju uprawianej trawy i dostępnej gleby. Dużą role odgrywa także użyty sprzęt ogrodniczy. Zrozumienie tych opcji i odpowiednie wyczucie czasu pomoże osiągnąć sukcesu podczas siewu.

Dlaczego ważne jest wyczucie czasu?

Trawa rośnie najszybciej i najsilniej, gdy sezon sadzenia jest zgodny z naturalnym okresem aktywnego wzrostu nasion. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów roślin w naszym krajobrazie, trawy trawnikowe różnią się cyklem wzrostu i regionalnymi preferencjami klimatycznymi.

Bez względu na to, czy uprawia się trawy w chłodnym czy ciepłym sezonie, wysiew w odpowiednim czasie, jest kluczowy aby wykorzystać naturalne okresy szczytowego wzrostu danego typu trawy. Pomaga to w szybkim kiełkowaniu nasion i ich szybkim osiedlaniu się. Dla jeszcze lepszych efektów warto zainwestować w odpowiedni sprzęt ogrodniczy.

Dlaczego jesień jest najlepszą porą do zasiewu trawy?

Kilka wyraźnych zalet sprawia, że jesień to najlepszy czas na posadzenie nasion traw o chłodnej porze roku. Wczesną jesienią gleba jest jeszcze ciepła od letniego słońca. Połączenie ciepłej gleby, umiarkowanych temperatur w ciągu dnia i chłodnych wieczorów sprzyja szybkiemu kiełkowaniu i zakładaniu nowych trawników.

Nasiona traw w umiarkowanym klimacie najlepiej kiełkują, gdy temperatura gleby wynosi od 10°C do 18°C. Odpowiada to w przybliżeniu temperaturom powietrza w ciągu dnia w zakresie od 15 do 24 stopni Celsjusza. Warto zastanowić się nad zakupem termometru glebowego. Ten sprzęt ogrodowy jest dostępny w większości sklepów ogrodowych i zwykle nie jest dużym wydatkiem. Może on bardzo wspomóc rozwiązanie tego zagadnienia.

Zasadniczo nasiona trawy należy sadzić co najmniej 45 dni przed przewidywaną datą pierwszych jesiennych mrozów, zanim temperatura gleby i powietrza spadnie do mniej korzystnych poziomów. Trawy będą cieszyć się pełnią sezonu jesiennego, a drugi, chłodny sezon wegetacyjny przypadnie na wiosnę. Śledzenie długoterminowych prognoz pogody może pomóc w uzyskaniu informacji na temat terminów występowania mrozów i optymalnych pór wysiewu trawy w Twojej okolicy.

Nowo posadzone nasiona wymagają stałej wilgotności gleby, a jesienne sadzenie przynosi korzyści również w tym zakresie. Jesień zazwyczaj wiąże się z większymi opadami, co zmniejsza szanse na wysychanie nasion w chłodnych porach roku i zmniejsza potrzebę dodatkowego podlewania z. Stosowanie wysokowartościowych, odpornych na suszę i oszczędzających wodę produktów do trawników jeszcze bardziej zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów.

Wiosną też się uda

Drugi najlepszy czas na wysiewanie trawników o chłodnej porze roku to wiosna, gdy temperatura gleby i powietrza ponownie osiągnie optymalny poziom. Jednak późno topniejące śniegi i wczesnowiosenne deszcze mogą spowodować, że gleba będzie zimna i zbyt wilgotna, co może być przyczyną wysokiego zachwaszczenia. Trawy mają również mniej czasu na osiedlenie się, zanim wyższe temperatury zahamują kiełkowanie, a zimny sezonowy wzrost trawy zaczyna spowalniać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here