W okresie wiosenno-letnim pogoda sprzyja spędzaniu wolnego czasu na przydomowym tarasie. Jednakże problematyczne stają się zabrudzenia, które przenoszą się do domu wskutek nieodpowiedniej pielęgnacji powierzchni. Jak zadbać o płyty tarasowe? Kiedy i dlaczego warto je zafugować?
Fugowanie płyt tarasowych – dlaczego warto?
Fugowanie płyt tarasowych pozwala zachować powierzchnię w czystości. Gdy fugi zostaną wypełnione danym spoiwem, dużo łatwiej wyczyścić płyty za pomocą myjki ciśnieniowej bądź mopa, bez ryzyka wypłukania materiału. Jeżeli powierzchnia tarasowa jest zafugowana, ryzyko przeniesienia kruszywa do domu zostaje zminimalizowane. To bardzo ważny czynnik, ponieważ transfer zabrudzeń może powodować zarysowania na domowym parkiecie, bądź płytkach.
Fuga żywiczna czy piasek?
Fuga do płyt tarasowych powinna być przede wszystkim trwała i odporna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Do fugowania piaskiem należy użyć odpowiednich ziaren. Optymalna jest gramatura 0-2 mm. Piasek należy kilkakrotnie przesiać przez sito, aż wypełni szczeliny pomiędzy płytami. Nadmiar można usunąć za pomocą miotły lub szczotki. Metoda ta jest bardzo prosta i szybka, wymaga jednak regularnego powtarzania. Fugowanie piaskiem należy wykonywać co sezon.
Fuga żywiczna jest preparatem w proszku, który rozrabia się stosunkowo szybko. Cechą charakterystyczną fug żywicznych jest sama „zagęszczalność” – można je szlamować wodą, gdyż nie wpływa to na ich wytrzymałość. Do aplikacji wystarczające będą: deska z gumą, miotła i woda. Wystarczy wysypać suchy proszek na płyty tarasowe, następnie całość spryskać wodą i wprowadzić w szczeliny. Fugowanie można przeprowadzać w temperaturze od 5 do 25˚C. Już po 48 godzinach od momentu zafugowania, płyty można czyścić. Fugowanie preparatem żywicznym jest dużo trwalsze od metody wykorzystującej piasek.
Fugowanie płyt tarasowych gwarantuje im odporność na warunki atmosferyczne oraz szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Tak zabezpieczona powierzchnia jest łatwa w pielęgnacji, można myć ją nawet za pomocą myjki ciśnieniowej z odpowiednią dyszą.
Płyty tarasowe należy układać w niewielkich odstępach. W zależności od rekomendacji producenta odległość powinna wynosić 5-15 mm. Wówczas powierzchnia wymaga nałożenia odpowiedniej fugi, która zabezpieczy powstałe odstępy. Fuga żywiczna jest solidniejsza od piaskowej, jej wypełnienie wymaga również mniejszego nakładu pracy niż w przypadku fugi piaskowej, która musi być uzupełniana co sezon.