Kiedy wymienić drzwi zewnętrzne do domu

Drzwi do domu, czyli drzwi wejściowe, gdy są stare, wypaczone albo nieprawidłowo zamontowane, to stają się problemem technicznym, estetycznym i ekonomicznym. Kiedy trzeba wymienić drzwi zewnętrzne do domu lub mieszkania, a kiedy jeszcze z tym poczekać?

Drzwi zewnętrzne zapewniają ciepło

Przez drzwi wejściowe, tak samo jak przez okna, ucieka z domu, dużo ciepła. O ile w przypadku zabudowy wielorodzinnej, kiedy drzwi zewnętrzne prowadzą na klatkę schodową na wyższych piętrach, nie jest to tak ważne, to w odniesieniu do domów jednorodzinnych współczynnik przenikania ciepła drzwi wejściowych zewnętrznych powinien być jednym z najważniejszych kryteriów przy ich wyborze. Zobacz modne w tym sezonie modele drzwi zewnętrznych.

Jaką wartość powinien mieć współczynnik przenikana ciepła?

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami współczynnik drzwi, czyli Ud nie może być wyższy niż 1,5 W/(m2K). Im mniejsza wartość tego współczynnika, tym lepszą izolacyjność termiczną posiadają drzwi. Musisz mieć świadomość, że od stycznia 2021 roku maksymalny współczynnik Ud drzwi w ścianach zewnętrznych albo w ścianach pomiędzy pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi będzie wynosił 1,3 W/(m2K).

Czy starsze modele spełniają te warunki?

Do stycznia 2014 roku przepisy ustanawiały maksymalne Ud równie2,6 W/(m2K). Gdy mieszkanie albo dom i drzwi wejściowe, są od niego starsze, to występuje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie są one zgodne nawet z wcześniejszymi parametrami i warto jak najszybciej je wymienić. Na pewno taki ruch pozwoli Ci zaoszczędzić sporo ciepła.

Drzwi do domu powinny zapewniać w nim ciszę i spokój

Stare i kiepskiej jakości drzwi wejściowe są też słabą barierą dla hałasu, który dociera do domu z ulicy albo do mieszkania z klatki schodowej. Hałas jest zaliczany do zagrożeń cywilizacyjnych. Może powodować różne choroby, nie tylko problemy ze słuchem. Właściwie dobrane drzwi do domu umożliwiają wytłumienie dźwięków, które dochodzą z zewnętrz.

Dzięki drzwiom dźwiękoszczelnym możesz cieszyć się względną ciszą w pomieszczeniach.

Tanie drzwi, które można spotkać często w mieszkaniach z klatką schodową, mogą wygłuszyć dźwięki na poziomie kilkunastu decybeli. To zbyt mało. Hałas wytwarzany przez ruch uliczny wytwarza często 70 i więcej decybeli. Im bardziej lubisz ciszę i spokój, tym bardziej powinieneś zadbać o dobre parametry dźwiękoszczelności drzwi. Odpowiednim standardem jest dźwiękoszczelność na poziomie powyżej 30 decybeli. Drzwi o takich i jeszcze lepszych parametrach znajdziesz na stronie sklepu internetowego Dobre Drzwi.

Sprawdź, czy Twoje drzwi do domu są szczelne

Gdy Twoje drzwi do domu nie są w stanie wytłumić dźwięków, to problem może wynikać z nieszczelności między ościeżnicą a skrzydłem. Takich szpar można w prosty sposób się pozbyć, stosując uszczelniające taśmy samoprzylepne. Mogą być wykonane z syntetycznego kauczuku – EPDM lub silikonowe. Uszczelki te mają różne długości i szerokości (1–7 mm) i kształt profilu. Warto wymienić drzwi wejściowe do domu, również wtedy, gdy nie czujesz się bezpiecznie i myślisz o lepszych zabezpieczeniach. Duży wybór różnego rodzaju drzwi znajdziesz tutaj: https://dobredrzwi.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here