Jak wybierać firanki?

0
3120

Firanki są elementem dekoracyjnym, który jest w stanie znacząco odmienić charakter wnętrza. Znaczenie mają detale: długość zastosowanego materiału, jego rodzaj, kolor, przeźroczystość lub zaciemnienie. Kombinacja tych szczegółów wpływa na całość designu.

1. Długość firanki

2. Rodzaj zawieszenia

3. Kolorystyka, styl i zaciemnienie

Ważne jest również umiejętne dobranie firanki do rodzaju wnętrza. Ta, która pięknie prezentować się będzie w salonie, niekoniecznie sprawdzi się w kuchni czy łazience.

Długość firanki

Podstawową kwestią jest pożądana długość całej dekoracji okiennej. W przypadku wnętrz nietypowych można zdecydować się na wariant na wymiar, w większości przypadków odpowiednie będą jednak firanki do kuchni czy firanki do salonu ze standardowej oferty sklepów takich jak: kasandra.com.pl. Najczęściej sięgają one do wysokości parapetu lub do samej podłogi. Dłuższe firanki wyglądają efektowniej, trudniej jednak utrzymać je w czystości. Kłopot w sezonie grzewczym stanowić może również fakt, że zakrywają kaloryfer. Godne rozważenia, szczególnie w kuchni lub łazience, są dyskretne i eleganckie zazdrostki.

Rodzaj zawieszenia

Firanki można zamocować nad oknem za pomocą taśmy marszczącej, szelek lub kółek. Wybierając konkretny rodzaj, należy sprawdzić, jaki typ karnisza mamy w domu. Najbardziej uniwersalny jest system drążkowy, na którym zawiesić można każdy z wyżej wymienionych rodzajów. Taśma marszcząca pozwala zadbać o detal. Firanki wykorzystujące ten element są gotowe do założenia od razu po zakupie. Firanki na szelkach natomiast umożliwiają samodzielne wystylizowanie dekoracji.

Kolorystyka, styl i zaciemnienie

Te trzy atrybuty są ściśle ze sobą powiązane, decydują bowiem o charakterze wnętrza i panującym w nim klimacie. Firanki, w odróżnieniu od zasłon, nie mają całkowicie zaciemnić wnętrza, jednak ich rodzaj pozwala odpowiednio zagrać światłem. Delikatne i jasne firanki haftowane lub ażurowe pozwalają zachować mocniejsze doświetlenie. Utrzymane w ciemniejszej kolorystyce umiejętnie powstrzymają część promieni słonecznych. Znaczenie ma także styl. Marszczone, długie firanki to rozwiązanie do wnętrz utrzymanych w tradycyjnym klimacie. Bardziej nowoczesne firanki panele sprawdzą się jako podkreślenie stylu nowoczesnego lub jako firanki do kuchni nie przytłaczające pomieszczenia.

Co ciekawe, firanki pasują do każdego wnętrza, nawet utrzymanego w minimalistycznym czy skandynawskim stylu. Wszystko zależy od właściwego doboru materiału, koloru oraz wykończeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here