Pomimo tego że pomysł nie jest nowy, to urządzanie wnętrz w klimacie loftów staje się coraz popularniejsze. Co najważniejsze, jest absolutnym zaprzeczeniem idei wycekolowanych ścian, nowych mebli, rozłożystych sof i tkanin, które zdobią mieszkania. W loftach jest surowo, prosto, niemalże ascetycznie. Ten dość zimny klimat ma wielu zwolenników, otwiera przestrzeń i zawęża ilość posiadanych przez nas mebli do tych faktycznie niezbędnych.
Czysty minimalizm
Zarówno w formie jak i w wykorzystywanych materiałach meble loftowe http://loftdecora.pl/ charakteryzuje wręcz skrajny minimalizm. Dlatego właśnie idealnie prezentują się w dużych otwartych przestrzeniach oraz starych kamienicach. Sekretem w tych miejscach są ściany, podłogi, wystające rury czy widoczne elementy konstrukcyjne. To one sprawiają, że styl industrialny ma coraz większą rzeszę zwolenników oraz jest coraz chętniej aranżowany w przestrzeniach komercyjnych czy nawet nowoczesnych mieszkaniach w blokach. I choć rodowód industrializmu sięga kryzysu gospodarczego lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku w Stanach, a najchętniej zamieszkiwało w takich przestrzeniach środowisko artystyczne, obecnie taką przestrzeń decyduje się stworzyć wiele osób o różnych zainteresowaniach i w różnym wieku.
Moda na drewno i metal
Najważniejszą cechą przestrzeni loftu jest jej otwartość. Brak podziału na poszczególne pomieszczenia, rezygnacja ze ścian działowych, powiększenie otworu drzwi potrafią już bardzo powiększyć optycznie pomieszczenie. Dodatkowo zachowanie surowych cegieł, betonu, stali jest idealnym tłem dla prostych ascetycznych mebli. Najczęściej modele loftowe tworzy się z połączenia stali oraz niepolakierowanego drewna. Wtedy oddawać będą charakter wnętrza. Stoliki, komody, regały i łóżka oraz krzesła zrobione są na metalowych stelażach, a surowe drewniane deski stanowią przestrzeń przechowywania, ekspozycji czy też ogólnie miejsca użytkowe. Co ważne, takie elementy jak nity, śruby, spawy zostają wyeksponowane i dodają niepowtarzalnego charakteru całości. Meble loftowe są często projektowane na zamówienie, choć wielu majsterkowiczów bez problemu może zrobić te proste konstrukcje u siebie w warsztacie.
Wykorzystanie naturalnych materiałów i pewna surowość całych konstrukcji mebli pozwalają na stworzenie niebanalnych aranżacji. Co ważne, sama idea minimalizmu nakazuje, by mebli, dodatków czy też ozdób we wnętrzach było jak najmniej. Tak więc pod pojęciem stylu loftów mieści się tak naprawdę ogrom możliwości, które mamy do wykorzystania za pomocą naturalnych materiałów.