Piękny ogród wymaga odpowiedniego doboru roślin, nie bez powodu używa się sformułowania „architektura ogrodów”. Niezbędna jest wiedza, troska, tzw. dobra ręka i oczywiście woda. Tak jak wszystkie żywe organizmy, również rośliny, potrzebują wody aby żyć. W nowoczesnym ogrodnictwie stosuje się bardzo efektywne, a zarazem ekologiczne rozwiązania, takie jak systemy nawadniania trawnika, ogrodu sygnowane przez firmę Kärcher.

Technologie zamiast konewki

Obrazek, na którym troskliwa ogrodniczka przechadza się i podlewa kwiaty wodą z konewki znamy głównie z książek i filmów. Zresztą trudno sobie wyobrazić efektywne nawadnianie trawnika, podlewanie drzewek oraz innych roślin w imponującym ogrodzie wielkości małego stadionu. Wykorzystywane dziś systemy nawadniania to rozwiązania skuteczne, dostosowane do pór roku, dnia, zapotrzebowania roślin na wodę, a nawet… aktywności życiowej właścicieli ogrodu (np. automatyczne nawanianie). Bez wątpienia firma Kärcher jest niekwestionowanym liderem w tym zakresie, warto zatem przyjrzeć się innowacyjnym rozwiązaniom, które ma w swojej ofercie.

Podlewamy, zraszamy, spryskujemy

Najbardziej znane i powszechnie stosowane są pistolety, spryskiwacze i zraszacze. Po pistolety i spryskiwacze sięgamy zamiast po nieporęczną konewkę. Komu chciałoby się nosić ciężkie naczynie z dużą ilością wody albo biegać co chwilę w tę i z powrotem, aby je napełnić? Praktyczne lance spryskujące i pistolety po przyłączeniu do węża ogrodowego zapewniają bezpieczny, odpowiednio rozproszony strumień wody, który jest delikatny dla roślin, nie uszkodzi ich, a także nie wypłukuje ziemi. Z kolei ustawiane w ogrodzie zraszacze zapewniają skuteczne nawadnianie trawnika w określnym obszarze w zależności od modelu i typu. Dostępne jako zraszacze:

  • oscylacyjne,
  • pulsacyjne,
  • obrotowe.

Wybierając odpowiedni model skutecznie podlejemy zarówno niewielki trawnik, jak i naprawdę duży ogród.

Deszcz nad ogrodem – Kärcher Rain System™

W tym nowoczesnym systemie zastosowano rozwiązania, które zapewniają nawadnianie trawnika, obszarów ogrodu zgodnie z planem. Oznacza to, że woda dotrze do wybranych miejsc w zaprogramowanych ilościach i z określoną częstotliwością. Zestaw deszczowy sygnowany przez markę Kärcher pracuje z dyszami spryskującymi oraz kroplującymi, może także zawierać filtry oczyszczające wodę. Takie rozwiązanie doskonale wpisuje się w proekologiczną filozofię firmy, oszczędzającą zasoby wody.

Zaprogramuj podlewanie

Omawiając Kärcher Rain System™ nie sposób pominąć innowacyjnych modułów sterujących umożliwiających automatyczne nawadnianie trawnika i ogrodu. Właśnie dzięki temu rozwiązaniu można skutecznie dbać o rośliny nawet podczas urlopowych wyjazdów i dłuższych nieobecności. System SensoTimer ST6 eco!ogic realizuje program podlewania zaplanowany wcześniej, a także monitoruje poziom wilgotności. W praktyce oznacza to, że podlewanie włączy się, kiedy parametr ten spadnie poniżej zaplanowanej wartości. Warto wiedzieć, że czujnik w zestawie ST6 eco!ogic aktualizuje dane dotyczące wilgotności gleby co 30 minut, a zatem naprawdę często. Ciągłe nawadnianie może trwać nawet 1,5 godziny, a czas opóźnienia podlewania to maksymalnie 7 dni.  Ciekawym rozwiązaniem jest SensoTimer ST6 Duo eco!ogic – system, który pozwala na zaprogramowanie podlewania  dwóch różnych części ogrodu o różnym zapotrzebowaniu na wodę (np. nawadnianie trawnika i skuteczne podlanie grządek kwiatowych albo warzywnych). System eco!ogic to także bardzo istotna energooszczędność, dzięki pompom Home & Garden eco!ogic (tryb czuwania 0-Wat, co oznacza, że urządzenie w tym czasie nie pobiera energii).

Kompleksowa oferta Kärcher

Na skuteczność dobrego systemu wpływ mają elementy, z których się składa, dlatego bardzo istotną część oferty stanowią części, akcesoria, takie jak chociażby węże (w standardowych średnicach 1/2”, 5/8” i 3/4”) i szybkozłącza (z Aqua Stop i bez). Są one dostosowane do wszystkich systemów i akcesoriów sygnowanych Kärcher. Praktycznym rozwiązaniem, po które również warto sięgnąć, są wózki na węże zapewniające porządek, bezpieczne przechowywanie oraz mobilność przy podlewaniu.

Nawadnianie trawnika i podlewanie roślin w ogrodzie sygnowane przez markę Kärcher to nie tylko efektywność i szeroki wybór rozwiązań. Warto docenić odpowiedzialne społecznie podejście, które jest bardzo ważne i na miejscu w przypadku ogrodów – troska o środowisko ma tu przecież szczególne znaczenie. Ekonomiczne wykorzystywanie zasobów wody, energii oraz współpraca z alternatywnymi źródłami to w efekcie urządzenia i systemy zarówno nowoczesne, jak i ekologiczne. Więcej informacji i pełna oferta z zakresu nawadniania tutaj – https://www.kaercher.com/pl/home-garden/systemy-nawadniania.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here