Kosiarka to nieodzowny element wyposażenia każdego ogrodnika. Względnie kogoś, kto mimo braku zamiłowania do pielęgnowania rozmaitych roślin, chciałby być dumny z pięknie utrzymanego trawnika przed domem. Elegancki trawnik to rzeczywiście znacząca wizytówka każdego domu jednorodzinnego – widok ładnie przystrzyżonej, zieloniutkiej trawki wpływa na wrażenie, jakie wywiera posesja na przechodniu czy gościu.

Ale uzyskanie idealnego trawnika nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać: wymaga wykonywania określonych czynności o bardzo konkretnych porach roku. Systematyczne przycinanie to tylko jedna z metod pobudzania trawy do wzrostu, a zarazem nadawania jej schludnego wyglądu. I właśnie do tego zadania wypada mieć kosiarkę.

Koła do kosiarek – co warto o nich wiedzieć?

Koła do ręcznych, ogrodowych kosiarek są zazwyczaj wykonywane z polipropylenu, tworzywa sztucznego, barwionego zazwyczaj na kolor czarny. Wielu producentów wzbogaca proponowane przez siebie modele jeszcze o gumowe opony, dzięki którym kółka:

  • lepiej trzymają się wytyczonej drogi,
  • łatwiej obracają.

Sam polipropylen to materiał odznaczający się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne, w tym wysokie temperatury i wilgoć, a nawet mechaniczne uderzenia. A wszystko po to, by z kosiarką można było swobodnie poruszać się po przestrzeni zalanego słońcem (i rosą) ogrodu, a także nie przejmować się każdym przypadkowym uderzeniem, na jakie zostanie narażony poruszający się sprzęt.

Koła do ogrodowych kosiarek są produkowane jako samodzielne części – rolę osi pełni w ich przypadku śruba, za pomocą której każde koło jest przymocowane do korpusu kosiarki. Ale czasem, choćby śruba była wciąż w dobrym stanie, koło może wymagać wymiany. Bo choć polipropylen jest bardzo wytrzymały, to jednak nie jest niezniszczalny.

Problemem może okazać się także typ łożyska, znajdujący się w starych kołach. Dostępne dwie opcje to łożyska kulkowe i ślizgowe, a każde ma swoje specyficzne właściwości. Do właściciela należy decyzja, który typ kół lepiej sprawdzi się w warunkach danego ogrodu. A o to, czy kosiarka wymaga zmiany tak kluczowych dla niej części, warto zadbać już na początku wiosennego sezonu – by przez resztę ciepłej pory roku móc używać ogrodniczego sprzętu regularnie i bez obaw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here