Koszty ogrzewania domu - porównanie różnych rozwiązań

Ogrzewanie domu jest jednym z największych, corocznych wydatków eksploatacyjnych. Ostateczny koszt ogrzewania domu zależy oczywiście od termoizolacji budynku oraz zastosowanych źródeł ciepła. Ile kosztuje ogrzewanie domu? Poniżej przybliżone wyliczenia wydatków.

Koszt ogrzewania domu – podstawowe założenia do wyliczeń

Na potrzeby naszych obliczeń przyjmujemy, że ogrzewany budynek posiada powierzchnie 150 m2. Jego zapotrzebowanie na energię grzewczą wynosi 50 W/m2. Roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą jest sumą powierzchni użytkowej oraz zapotrzebowania energetycznego ( w tym wypadku łącznie 7 500 kWh/rok). Do owej wartości musimy doliczyć zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową (średnio 2 850 kWh/rok na trzyosobową rodzinę). Zatem sumaryczne zapotrzebowanie energetyczne budynku wynosi 10 350 kWh/rok.

Instalacja C.O. na ekogroszek

Ekogroszek to kolejne, popularne paliwo grzewcze. W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele wydajnych modeli kotłów na ekogroszek. Niektóre z nich posiadają podajniki i zaawansowane systemy sterowania, które znacznie ułatwiają eksploatacje. Grzejniki zasilane przez ekogroszek mogą współpracować z takimi instalacjami jak ogrzewanie podłogowe.

Przyjmujemy, że ekogroszek kosztuje 800 zł/tona. Wartość opałowa węgla i ekogroszku wynosi ok. 6,95 kWh/kg. Zatem z jednej tony pozyskamy 6 950 kWh. Ogrzewanie domu będzie wydatkiem rzędu 1 200 zł. W obliczeniach przyjęliśmy, że do ogrzania dobrze zaizolowanego budynku (zapotrzebowanie energetyczne 50 W/m2) wystarczy rocznie 1,5 tony tego opału.

Instalacja C.O. powinna być zamontowana przez doświadczonego wykonawcę. Aktualną listę sprawdzonych fachowców znajdziesz tutaj http://kb.pl/firmy-budowlane/katalog/instalacje-grzewcze-i-ogrzewanie-podlogowe–/

Ogrzewanie gazowe

Koszt ogrzewania domu zależy w dużej mierze od rodzaju kotła. Gazowa instalacja C.O. może być zasilana kotłem tradycyjnym, pulsacyjnym lub kondensacyjnym. Przyjmijmy, że w budynku znajduje się dobrej jakości kocioł pulsacyjny, który pozwala na znaczące obniżenie kosztów ogrzewania budynku. Uśredniony koszt wytworzenia 1 kWh w kotle pulsacyjnym wynosi ok. 0,25 zł. Zatem za ogrzewanie gazowe trzeba będzie zapłacić rocznie ok. 2 587 zł. Niestety instalacja C.O. z kotłem pulsacyjnym jest dość droga w zakupie. Dlatego wielu inwestorów nadal decyduje się na ogrzewanie gazowe z kotłem tradycyjnym. W tym wypadku roczny koszt ogrzewania domu wzrasta do ok. 4 450 zł.

Ogrzewanie elektryczne

Grzejniki elektryczne generują największe wydatki związane z ogrzewaniem domu. Przybliżona cena energii elektrycznej w taryfie G11 wynosi w 2017 roku 0,57 zł/kWh. Jest to suma opłat za dystrybucję oraz energię.

Ogrzewanie elektryczne domu jednorodzinnego o rocznym zapotrzebowaniu na energię grzewczą 10 350 kWh/rok będzie wydatkiem rzędu 5 899 zł.

Powyższy koszt ogrzewania domu nie wydaje się zbyt wysoki. Jednak pamiętajmy, że w obliczeniach wzięto pod uwagę dobrze zaizolowany budynek o zapotrzebowaniu energetycznym 50 W/m2. Nieocieplone domy jednorodzinne mogą posiadać znacznie większe zapotrzebowanie, wynoszące nawet 200 W/m2. W tym wypadku koszt ogrzewania domu byłby znacznie wyższy. Dlatego ogrzewanie elektryczne wykorzystuje się przeważnie jako dodatkowe źródło ciepła (np. pod ogrzewanie podłogowe).

Piec na biomasę

Nowoczesny piec na biomasę jest chętnie montowany we współczesnych domach jednorodzinnych. Biomasa wpisuje się w proekologiczne trendy i pozwala zmniejszyć koszt ogrzewania domu. Instalacja C.O. zasilana przez piec na biomasę może wykorzystywać popularne pellety. Koszt ich zakupu to ok. 850 zł/tona. Wartość opałowa dobrej jakości pelletu wynosi 5,35 kWh/kg.  Oznacza to, że z 1 tony opału otrzymamy 5 350 kWh energii grzewczej. W ciągu roku piec na biomasę zużyje niespełna 2 tony opału. Zatem ogrzewanie domu będzie kosztowało ok. 1 700 zł.

Ile kosztuje ogrzewanie domu olejem opałowym?

W ofertach producentów coraz częściej pojawiają się nowoczesne kotły na olej opałowy. Do wyboru mamy kotły kondensacyjne oraz niskotemperaturowe. Średnia cena oleju opałowego to 3,20 zł/litr. Przybliżona wartość energetyczna wynosi  ok. 10,00 kWh/litr. Zatem do ogrzania kosztorysowanego domu jednorodzinnego potrzebujemy 1 035 litrów oleju opałowego. Roczny koszt ogrzania domu wyniesie w tym wypadku ok. 3 312 zł. Powyższa kwota jest nieco niższa w porównaniu z tą, którą poniesiemy na ogrzewanie gazowe w kotle tradycyjnym.

A może ogrzewanie podłogowe?

ogrzewanie-podlogowe

Instalacja C.O. może zasilać zarówno tradycyjne grzejniki, jak i ogrzewanie podłogowe. Tak zwana podłogówka najlepiej sprawdzi się w łazienkach oraz kuchniach. Ciepło zostaje oddawane do otoczenia przez płytki podłogowe. Dzięki temu kafelki są ciepłe i przyjemne w dotyku. Ogrzewanie podłogowe można zasilić energią elektryczną bądź kotłem na paliwo stałe. Oba rozwiązania posiadają odmienne wady oraz zalety o których możesz przeczytać tutaj.

Ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierny rozkład temperatur w pomieszczeniu. W niektórych przypadkach może się to przełożyć na nieco niższy koszt ogrzewania domu (w porównaniu z ogrzewaniem tradycyjnymi grzejnikami ściennymi).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here