Kupujemy niedrogą kosiarkę elektryczną

Każdego roku wiele razy jesteśmy zmuszeni do koszenia własnego trawnika, nic w tym dziwnego – posiadając własny ogród musimy o niego dbać, by wyglądał schludnie i estetycznie. Na rynku najpopularniejsze są kosiarki elektryczne, już za niewielką kwotę możemy kupić solidny sprzęt, który posłuży nam przez wiele lat. Na co zatem warto zwrócić uwagę?

Do czego przyda nam się kosiarka elektryczna?

Kosiarki elektryczne idealnie nadają się do koszenia niewielkich powierzchni – szybko i skutecznie wykonają swoją pracę i dadzą nam zadowalające efekty.

Warto także zwrócić uwagę na szerokość roboczą naszego sprzętu. W przypadku prostych kształtów możemy zakupić kosiarkę, która ma większą szerokość roboczą, jeśli jednak nasz trawnik posiada nieregularne brzegi lepiej będzie się kosił węższą kosiarką.

Czym kierować się przy wyborze kosiarki?

Musimy zwrócić uwagę na kilka podstawowych rzeczy:

  • Kosiarka musi być bezpieczna, mieć hamulec do zatrzymania noża oraz silnika, kosiarki elektryczne mogą mieć także zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem.
  • Dokładnie zapoznajmy się z instrukcją obsługi naszego urządzenia, by dokładnie wiedzieć jak się nią posługiwać.
  • Zwróćmy również uwagę na wagę kosiarki – jeśli będzie zbyt ciężka możemy mieć problemy z jej prowadzeniem oraz przechowywaniem.
  • Zdecydujmy się na kosiarkę, której obudowa wykonana jest z aluminium lub tworzywa sztucznego, co zapewni jej odporność na korozję oraz uszkodzenia.
  • Zapoznajmy się z okresem i warunkami gwarancji, dowiedzmy się również gdzie znajduje się najbliższy serwis gwarancyjny jak i pogwarancyjny.
  • Kosiarka powinna mieć duże koła, im większe tym koszenie jest dla nas łatwiejsze. Dobrze, jeśli ma możliwość regulacji wysokości koszenia – przyda się to w momencie, gdy nasz trawnik mocno zarósł, odpowiednie ustawienie wysokości koszenia pozwoli nam szybko rozprawić się z trawą.

Czym charakteryzuje się kosiarka elektryczna?

Urządzenia posiadające silnik elektryczny są tańsze od spalinowych, o wiele wygodniejsze w użytkowaniu oraz konserwacji. Podczas koszenia zachowują się ciszej, a także nie wydzielają spalin. Musimy jednak wiedzieć, że silniki w tych urządzeniach nie mają bardzo dużej mocy, charakteryzują się także mniejszą szerokością roboczą – maksymalnie 40 centymetrów.

Elektryczne kosiarki sprawdzą się wiec przy małych oraz średnich ogrodach przydomowych, gdzie nie ma problemu z dostępem do gniazdka elektrycznego czy zbyt dużymi odległościami. Do tego zagwarantujemy sobie cichą i czystą pracę bez hałasu i smrodu spalin. Na dobrej jakości urządzenie musimy przeznaczyć około 500 złotych.

Istotne parametry

Najlepiej sprawdzą się na trawnikach o powierzchni do 500 metrów kwadratowych, musimy też pamiętać, że taki sprzęt należy podłączyć do źródła zasilania. Zwróćmy więc tu uwagę na długość kabla – często kosiarka wydaje się dziwnie tania, a parametry ma dobre. Przy pierwszym koszeniu okazuje się, że ma tak krótki kabel, że musimy użyć przedłużacza, by skosić cały teren.

Im kabel dłuższy tym niższe napięcie, nie możemy więc kosić tym urządzeniem w większej odległości niż 40 metrów od źródła zasilania, kabel powinien mieć około 30 metrów. Może on również utrudniać nam pracę zwłaszcza,  gdy przemieszczamy się między drzewami czy krzewami, uważajmy też by nie wpadł nam pod kosiarkę.

Zalety kosiarek elektrycznych

Ich sporą przewagą jest to, że są znacznie tańsze, niż kosiarki spalinowe – już za kwotę do 500 złotych możemy nabyć dobrej jakości sprzęt, który przy odpowiednim eksploatowaniu zapewni nam długie lata owocnej pracy.

W kosiarkach elektrycznych nie ma też konieczności wymiany oleju czy filtru, a także uzupełnianiu poziomu paliwa, o co trzeba dbać regularnie – wystarczy dosyć długi kabel i gniazdko elektryczne, a nasz sprzęt zaczyna od razu działać i pracuje tak długo, jak tylko tego potrzebujemy.

Co za tym idzie – kosiarki elektryczne są mniej kosztowne w użytkowaniu. Ich dużą zaletą jest również wcześniej wspomniany brak wydzielania spalin – dbamy w ten sposób o nasze środowisko. Ważny jest także o wiele niższy poziom hałasu, dzięki czemu koszenie trawy nie jest uciążliwe dla uszu i dla sąsiadów.

Wybierając kosiarkę skupmy się przede wszystkim na naszych potrzebach: jaką powierzchnię ma nasz ogród, jakie parametry musi posiadać urządzenie, jaki rodzaj trawy rośnie w naszym ogrodzie, jaki budżet możemy na to przeznaczyć. Warto zasięgnąć opinii fachowców lub poczytać w internecie opinie o produktach.

Warto również zdecydować się na produkt znanej i cenionej marki. Jeśli zdecydujemy się na urządzenie nieznanej firmy może okazać się, że ulegnie awarii po krótkim czasie, a co gorsze – będzie ona niemożliwa do naprawy. Często bywa tak w przypadku podróbek oryginalnych urządzeń.

Dlatego taki sprzęt musimy kupować wyłącznie w zaufanych sklepach, gdzie otrzymamy również kilkuletnią gwarancję na nasze urządzenie. Wcześniej możemy natomiast znaleźć odpowiedni dla swoich potrzeb model w internecie oraz poczytać opinie użytkowników na jego temat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here