Kupujesz mieszkanie? Pamiętaj o Mieszkaniu dla Młodych

Planując kupno mieszkania na kredyt hipoteczny, warto zapoznać się z warunkami programu rządowego Mieszkanie dla Młodych. Przeciętna dopłata w programie wynosi około 25 tysięcy złotych, ale rekordziści otrzymują niemal 1/3 wartości nieruchomości. To solidny zastrzyk gotówki dla młodych ludzi, którzy przymierzają się do zakupu własnego „M”.

Podstawowe warunki Mieszkania dla Młodych

Dopłaty do kredytu hipotecznego z MdM uzyskać mogą osoby, które nie skończyły 35 roku życia i planują zakup pierwszej nieruchomości w życiu. Wysokość otrzymywanego wsparcia zależy od ilości posiadanego potomstwa. Podstawowa dopłata to 10%, uzyskać ją mogą osoby bezdzietne, rodzice jedynaka – 15%, dwójki – 20%, a trójki lub więcej – 30%. Nieruchomość musi jednak spełniać odpowiednie warunki:

  • limit cenowy – w zależności od gminy, każdy obszar w Polsce ma ustaloną maksymalną cenę, jaką można zapłacić za 1 metr kwadratowy, sprawdzić można je tutaj: http://www.mieszkaniedm.pl/aktualne-limity/,

  • limit wielkości – w MdM można kupić mieszkanie o powierzchni 75 metrów kwadratowych oraz dom o powierzchni 100 metrów kwadratowych. Limit ten dotyczy powierzchni mieszkalnej.

Jak się załapać na MdM?

Sposób rozdzielania dopłat reguluje odpowiednia ustawa, pula na każdy rok podzielona jest na dwie transze. Na początku 2017 roku ruszył nabór na drugą transzę na ten rok. Pieniądze rozeszły się bardzo szybko, stąd obecnie jest dostępna tylko pierwsza część środków na 2018 rok. W praktyce wygląda to tak, że po uzyskaniu decyzji o przyznanie dopłaty musimy w ciągu dwóch miesięcy podpisać umowę o kredyt hipoteczny oraz kupna-sprzedaży nieruchomości. Środki z MdM przelane zostaną dopiero w 2018 roku – nadpłacą nam kredyt albo trafią na konto sprzedającego, jeśli ten wyrazi zgodę, by poczekać. Więcej o MdM na 2018 rok można poczytać tutaj: https://mdmprogram.com/informacje/mdm-2018/. Drugi nabór na 2018 rok ruszy 2 stycznia przyszłego roku. W tym roku środki zarezerwowane zostały w 3 tygodnie, w przyszłym będzie zapewne podobnie, zwłaszcza, że to ostatni nabór.

Kredyt z MdM – jak wybrać?

W programie MdM udział bierze 14 banków, oferujących dość podobne warunki kredytowania. By móc skorzystać z dopłaty należy wziąć kredyt mieszkaniowy na minimum 50% wartości nieruchomości na 15 lat. Szukając najtańszego kredytu warto zapytać o ofertę w przynajmniej kilku bankach. Przydatny będzie także ranking kredytów MdM Hipoteki.net. Gdy wybierzemy już bank – składamy tam wniosek o kredyt wraz z podaniem o MdM. Bank przesyła go do Banku Gospodarstwa Krajowego, który zarządza środkami. Decyzję z BGK uzyskuje się w przeciągu paru dni roboczych. Do wniosku kredytowego niezbędna jest także umowa przedwstępna ze sprzedającym lub deweloperem.

A co po zakończeniu MdM?

Zakończenie programu MdM w 2018 roku nie oznacza jednak końca wsparcia młodych osób w kupnie pierwszej nieruchomości. Zmieni się tylko jej kształt. Zamiast dopłat do kredytów rząd zamierza premiować oszczędzanie pod tym kątem. Powstaje obecnie ustawa, która ma stworzyć Indywidualne Konta Mieszkaniowe. Będą one zwolnione z podatku Belki, dodatkowo osoby uprawnione dostawać będą premie od rządu, przyśpieszające odłożenie odpowiedniej kwoty. Więcej o IKM przeczytać można tu: http://ikm.org.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here