Materiały betonowe, dzięki swojej wytrzymałości i odporności na różnorodne czynniki zewnętrzne należą do najczęściej wykorzystywanych produktów przy budowach. Są różne rodzaje betonu w zależności od materiałów, z jakich jest wykonany.
Najczęściej wykorzystywanym betonem jest beton zwykły. Jest on używany do wylewek. Wyróżnia się także klasy betonu. Określa ona wielkość naprężeń ściskających, jakie może on przenieść. W budownictwie jednorodzinnym używa się mieszanek o klasach C8/10, C12/15, C16/20, czy C25/30. Oznaczenia liczbowe dotyczą wytrzymałości charakterystycznej na ściskanie próbek o kształcie walca i sześcianu. Informacje, jakiej klasy ma być beton, znajdziemy w opisie technicznym projektu architektonicznego- budowlanego.
Beton jamisty
Na budowie oprócz powszechnie używanego betonu zwykłego, używa się także beton jamisty. Jest to beton lekki, całkowicie przepuszczalny dla wody opadowej. Zawiera on od 15 do 30 procent pustych przestrzeni, które umożliwiają jej bezpośredni przepływ. Stosowany jest do szybkiego odprowadzania wody z powierzchni użytkowej w celach uniknięcia szkód związanych z penetracją powierzchni użytkowej przez wodę opadową. Taki beton jest przeważnie stosowany pod budowy kortów tenisowych, boiska sportowe, czy place zabaw. Wykorzystuje się go także pod budowę siłowni plenerowe, czy ścieżki rowerowe.
Dzięki betonowi jamistemu nie będzie stała woda po deszczu na ścieżce rowerowej, co mogłoby się skończyć wypadkiem rowerzysty. Dodatkowo także jest stosowany pod powierzchnie odprowadzające wodę deszczową do gleby w obszarach miejskich. Jest on dostępny w klasie C16/20. Ważne jest, by po wbudowaniu tego betonu przykryć go folią. Jest to pielęgnacja, którą trzeba robić jak w przypadku betonów zwykłych. Jednak taki beton jest znacznie droższy od tradycyjnych mieszanek, ale dzięki niemu możemy uprościć wykonanie podbudowy. Dzięki takiemu betonowi zyskujemy czas i zwiększamy retencję wody przez to dodatkowo, dbamy o środowisko.
Beton wodoprzepuszczalny można zamówić z dostawą w betonowozie, z którego będzie on bezpośrednio układany w wyznaczonym miejscu. Beton ten ma zupełnie inną konsystencję jak beton zwykły. Układa się go bez wibrowania. Warto wiedzieć, że na ułożoną wylewkę można już wejść po kilku godzinach. Należy pamiętać, by tego betonu nie używać podczas mocnych upałów, gdyż może to źle wpłynąć na jego konsystencję. Mrozy także wpływają na ten beton, dlatego zaleca się, by nie używać go przy mrozach, gdzie temperatura na termometrze wskazuje już minus pięć.