Kiedyś podczas zakupu wyposażenia biurowego w pierwszej kolejności analizowana była cena, a dopiero później pozostałe właściwości danych mebli lub akcesoriów. Jednak architektura wnętrz biurowych w ostatnich pięciu latach mocno wydoroślała i cena nie jest już jedynym czynnikiem, odgrywającym ważną rolę podczas planowania zmian w pomieszczeniach firmowych. Znacznie istotniejsze są dzisiaj takie właściwości jak wygląd zewnętrzny, wytrzymałość czy poszczególne funkcjonalności.

Trzy typy mebli dominują we współczesnych firmach: biurka, szafy i fotele. To one mają największy wpływ na ostateczny styl pomieszczeń. Decydują także o praktycznej użyteczności wnętrz. Towarzyszą im oczywiście różnorakie pomniejsze elementy wyposażenia, lecz ich rola zazwyczaj pozostaje drugoplanowa. Ponad połowa menadżerów deklaruje w badaniach konsumenckich, że planowanie nowego lokum dla swoich działań biznesowych rozpoczyna od zakupu reprezentacyjnego biurka. Pierwszym wyborem pozostają biurka drewniane. W rankingach sprzedażowych deptają im po piętach lżejsze modele z aluminium i szkła. Oba wymienione materiały kształtują meble biurowe głównie w firmach, którym zależy na powiązaniu własnej marki z nowoczesnymi cechami. Meble z aluminium oraz szkła dominują w placówkach handlowych, centralach dużych koncernów lub spółkach informatycznych. Bezprzykładnie pasują do przestronnych biur znajdujących się w ogromnych drapaczach chmur. Na starsze biurka drewniane stawiają nadal przedstawiciele tradycyjnych i bardzo formalnych zawodów, czyli prawnicy, księgowi lub politycy.                  

Drugim podstawowym meblem są fotele biurowe. W ich przypadku granice nie przebiegają tak wyraźnie, jak przy wyborze biurek pod wyznaczoną działalność biznesową. Producenci chcą nakierować design foteli biurowych na upodobania jak najliczniejszej grupy potencjalnych konsumentów, dlatego ich wygląd musi pozostać uniwersalny. Wspólnym mianownikiem teraźniejszych foteli obrotowych jest gruba warstwa amortyzacyjna, na której ciało może odpoczywać. Do przeszłości należą systemy amortyzacyjne oparte na sprężynach. Fotele biurowe wykorzystują teraz miękką piankę (jak te modele), która w całości wypełnia wnętrze mebli do siedzenia. Cena zależna jest przede wszystkim od rodzaju obicia i rozmiaru fotela. Najwięcej zapłacicie rzecz jasna za modele okryte naturalną skórą.

Szafy są meblem rzadko rzucającym się w oczy. W biurach liczą się dwie cechy – pojemność i stonowany wygląd. Nigdy nie powinny zbyt mocno wpływać na architekturę. Szafy biurowe powinny zawsze pozostać architektonicznym tłem danej przestrzeni. Mają umożliwiać archiwizację dużych ilości dokumentów, nie mogą jednak swą obecnością zbyt silnie obciążać architektury wnętrz.            

Bez wymienionych przedmiotów ciężko zaprojektować funkcjonalne biuro. Według własnego uznania można je uzupełnić bogatą paletą dalszych obiektów. Uważajcie podczas wyboru oświetlenia – jest ono ważne dla zachowania zdrowego wzroku. Pozostałe meble najlepiej wybrać na podstawie wcześniejszych doświadczeń z pomieszczeniami biurowymi w konkretnej branży. Inne biuro potrzebne jest architektowi, a całkiem inne fotografowi. Dopasowanie do branży jest kluczem do sukcesu, kiedy tworzymy nowe przestrzenie biurowe.     

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here