Modny salon w stylu francuskim

O francuskim stylu krążą niemal legendy. To synonim dobrego gustu, wyrafinowanej elegancji i smaku. Kojarzy się głównie ze sztuką i modą, ale francuski styl, to coś więcej. Podpowiadamy, jak zaaranżować modny salon we francuskim stylu.

Francuski styl we wnętrzach – krótka charakterystyka

Styl francuski cechuje przede wszystkim symetria i harmonia. We francuskich wnętrzach wyraźnie widać oś dzielącą salon na pół. Sam salon powinien być duży (typowe dla wnętrz w stylu francuskim jest łączenie kuchni i salonu w jedno pomieszczenie), jasny i wizualnie przestronny. Mile widziane są duże okna i biel, obecna przede wszystkim na ścianach. Także podłoga powinna być utrzymana w jasnych barwach. Tu dobrze sprawdzają się jasne odcienie drewna, a także naturalne kamienie – na przykład biały marmur.

Francuski styl jest, jak na Francję przystało, bardzo strojny. To finezyjna i nieco inna odmiana stylu glamour – tu rządzi przepych, blask i wszechobecne światło. Stąd, jeśli okna są stosunkowo małe, nie powinny być przesłaniane zasłonami. W takim wypadku lepiej sprawdzą się rolety rzymskie.

zaslony

Meble w stylu francuskim – na co zwrócić uwagę

Ma być strojnie, bogato i z klasą. Meble w stylu francuskim to przede wszystkim te z wygiętymi nogami, charakterystyczne dla Ludwika XIV i od czasu jego panowania mocno kojarzone z Francją. Ale to nie jedyna cecha charakterystyczna dla francuskich mebli. Także wezgłowia łóżek, oparcia krzeseł, wykończenia szaf i komód są rzeźbione na typowo francuską modłę, a więc z pietyzmem i dużą liczbą zaokrągleń. We francuskim stylu nie ma bowiem miejsca na twarde kanty. Stoły są raczej owalne, podobnie oparcia foteli, boki kanap czy sof. Naturalnym wyborem są meble tapicerowane. Także ich narożniki są lekko zaokrąglone. To bardzo miękki styl, zapraszający do odpoczynku, relaksu, zachęcający do rozluźnienia.

szezlong

Dodatki do wnętrz w stylu francuskim

Przestronne wnętrza, jasne ściany, finezyjne meble to dobra kanwa do stworzenia stylu francuskiego, ale tym, co zadecyduje o jego ostatecznym kształcie, będą dodatki. To one podkreślą aranżację wnętrza, wniosą do niego powiew wysublimowanej elegancji. Wśród dodatków do wnętrza w stylu francuskim nie może zabraknąć:

oryginalnych, nietuzinkowych świeczników. Najlepsze będą te o fantazyjnych i obłych kształtach, nie sprawdzą się surowe, geometryczne formy. Pięknie prezentują się świeczniki wieloramienne, stylizowane na stare.

wazonów, najlepiej dużych i tradycyjnych – okrągłych, rozszerzanych w środkowej części, zwężających się ku górze. Ich kolor powinien być spójny z kolorem salonu, jednak należy celować w jasne barwy. W dobrym tonie będzie wazon delikatnie inkrustowany srebrem lub złotem.

dużego żyrandola na kilkanaście żarówek lub nowoczesnego żyrandola LED uformowanego na wzór tych znanych z epoki ludwikańskiej. Nie będzie przesadą powieszenie żyrandola z dużą liczbą kryształków.

grafiki na ścianę lub obrazu w grubej ramie. Tematyka nie powinna być zbyt awangardowa, lepiej sprawdzą się grafiki czarno-białe lub w kolorze sepii przedstawiające np. dawną architekturę lub postaci historyczne.

zastawy stołowej – tu mile widziane są srebrne patery, imbryki, porcelanowe filiżanki i wszystko to, co kojarzy się z Wersalem.

stylizowanych poduszek do salonu, uszytych z wysokogatunkowych tkanin (sprawdź ofertę MY HONEY HOME).

poduszki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here