Wybór i wieszanie karniszy to czynności, które czekają większość osób urządzających mieszkanie lub dom. I choć może się wydawać, że montaż karniszy nie jest niczym trudnym, to warto się do tej czynności odpowiednio przygotować. Dlatego w tym artykule podpowiemy nie tylko w jaki sposób wybrać te elementy do swojego domu, ale również jak poprawnie je zamontować. Opowiemy także trochę o różnych typach karniszy, które dostępne są na rynku.
Karnisze – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Co jest ważne przy wyborze karniszy? Podstawowa kwestia to oczywiście wygląd. Na rynku bez problemu znajdziemy modele dopasowane pod dowolne aranżacje wnętrz. Warto postawić na propozycje od wiodących firm produkujących tego typu elementy. W Polsce bardzo cenione są choćby karnisze Zegar (krajowy producent). Firma działa od wielu lat, a w swoim produktowym portfolio ma propozycje eleganckich karniszy, które z łatwością dopasować można do praktycznie każdej aranżacji wnętrza. Czy to nowoczesne czy to klasyczne rozwiązania, wśród propozycji tej firmy bez problemu znajdziemy coś idealnie pasującego do wyglądu wnętrza.
Warto również zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonane są karnisze. Generalnie, dobrej jakości produkty wykonane są ze stali nierdzewnej, ale także mosiądzu, miedzi czy aluminium. Zdarzają się również drewniane karnisze – bardzo ekskluzywne modele.
Jakie modele karniszy znaleźć można na rynku?
Najprościej będzie podzielić karnisze ze względu na sposób montażu. Na rynku znaleźć można karnisze oparte na drążku oraz na szynie. Czym się różnią?
Karnisze typu drążek – jak to działa?
Drążek właściwie zna chyba każdy. To najbardziej podstawowy sposób rozwiązania montażu karnisza. Specjalne uchwyty mocujące drążek montuje się w ścianie. Następnie, za pomocą specjalnych kółek (czasem też szelek) montuje się firany. Kółka można przesuwać po całej długości drążka, ustawiając firanę w wybranej pozycji. Jedynym ograniczeniem są wsporniki, które mocują drążek do ściany. I właśnie w tym kontekście warto wspomnieć o rozwiązaniach opartych o szyny.
Karnisze szynowe – konstrukcja i zalety
Taki produkt oparty jest o metalowe lub drewniane części. Przykręca się je do specjalnych wsporników, które wcześniej były zamontowane w ścianie. Szyny mogą mieć od jednego nawet do trzech torów – w zależności od tego ile jest przestrzeni w danym pomieszczeniu.Z kolei montaż samych zasłon jest realizowany przy użyciu żabek lub haczyków, które umieszczone są w prowadnicy każdej z szyn. Warto przy tym pamiętać, że same żabki/haczyki mają ogromny zakres regulacji – można je przesuwać praktycznie po całej długości szyny. Pozwoli to na komfortowe ustawienie ilości światła/ciepła, które wpływa do pomieszczenia.
Jak dostosować karnisze sufitowe do danego miejsca? Można je łatwo wyginać pod wieloma kątami. To znacznie ułatwia aranżację nawet tam, gdzie okna mają nietypowy kształt – na przykład, okrągły, trójkątny albo w przypadku lukarn.
Jak zamocować karnisz?
A co z mocowaniem karnisza? W tym kontekście możemy je podzielić na modele sufitowe oraz ścienne. Ich nazwy wskazują na docelowe miejsce montażu. Który sposób będzie lepszy? Wszystko zależy od ilości przestrzeni w danym miejscu. Przykładowo, jeżeli miejsca nad oknem jest bardzo niewiele, wtedy wygodniej będzie zamontować karnisz do sufitu.Jeśli natomiast ilość przestrzeni pozwoli na swobodne otwieranie skrzydeł okiennych, to wtedy jak najbardziej można zamontować go do ściany. Jak realizuje się montaż? Używa się do tego specjalnych wsporników. To właśnie one pozwolą ominąć przeszkody uniemożliwiające montaż karnisza.
Jak dobierać wsporniki? Podstawowa kwestia to rozstaw pomiędzy tymi elementami. Należy tu wziąć pod uwagę wytrzymałość (podatność na uginanie) drążka/szyny. Równie ważny jest także przekrój tego elementu – im większy tym szerszy może być rozstaw. Gdzie szukać takich informacji? Uzyskać je można choćby od sprzedawcy elementów do montażu karniszy. Warto jednak pamiętać o tym, by wspornik nie był zbyt długi. Maksymalna rekomendowana długość to 20 centymetrów. Nie chodzi już nawet o estetykę, ale głównie o bezpieczeństwo. Długi wspornik to ryzyko wyrwania tego elementu ze ściany, jeżeli na karniszu znajdą się zbyt ciężkie zasłony.
Montaż karnisza – samemu czy ze specjalistą?
I choć wieszanie karniszy może się wydawać prostą czynnością, to jednak aranżacja wnętrza czy nawet jego przygotowanie pod montaż tego elementu lepiej powierzyć specjalistom. Nie chodzi już nawet o błędy przy instalacji, ale o ogromną ilość czasu, jaką trzeba poświęcić na tę czynność. Znalezienie specjalistów od tego typu realizacji nie powinno być trudne. W Warszawie możesz skorzystać z usług montażu karniszy świadczonych przez profesjonalistów sklepu Gama Styl. Fachowcy z tego sklepu nie tylko szybko i sprawnie zamontują każdą dekorację okienną, ale także pomogą w ich wyborze. Tutaj dowiesz się więcej informacji o karniszach sufitowych: https://gamastyl.pl/oferta/karnisze-sufitowe-ks/
Wybierając firmę, która zrealizuje takie zamówienie warto zwrócić uwagę na jej specjalizację. Jeżeli chcemy, aby karnisze były zamontowane nie tylko poprawnie, ale także stały się integralnym elementem wnętrza, to warto postawić na firmy, które wykonują karnisze na zamówienie czy aranżują wnętrza z użyciem tych elementów. Niby jest to prosta usługa, ale dobrze byłoby, gdyby montażysta posiadał doświadczenie w zakresie takich realizacji, a nie tylko potrafił zamontować karnisz na miejscu.