Ludzkie ucho jest bardzo wrażliwe na dźwięki - bardziej, niż wielu z nas zdaje sobie z tego sprawę. Ludzie często jednak o tym nie myślą i zamiast chronić swój słuch, sami narażają go na szwank, co później owocuje jego pogorszeniem. W jakich sytuacjach i jak go zatem chronić? Zrezygnuj z tego, co naraża twój słuch W pierwszej kolejności powinieneś zrobić wszystko, co w twojej mocy, aby ochronić swój słuch poprzez unikanie nieodpowiednich dźwięków. Nieodpowiednich - oznacza zazwyczaj zbyt głośnych. Dlatego kiedy słuchasz muzyki, zadbaj o to, aby nie była nastawiona na pełen regulator i nie huczała z głośników lub słuchawek. Jest to szczególnie ważne, jeśli słuchasz muzyki w słuchawkach wkładanych do ucha, które nadają dźwięki bezpośrednio do wnętrza uszu. Słuchanie muzyki zbyt głośno w takim typie słuchawek może bowiem szybko doprowadzić do pogorszenia tego zmysłu. Unikaj także miejsc, w których natężenie dźwięków jest zbyt wysokie. O ile możesz, nie zbliżaj się do pracujących urządzeń, takich jak choćby kosiarka, nie przebywaj także w hałaśliwym otoczeniu. Zwróć uwagę na to, aby unikać na przykład koncertów, które mogą poważnie nadwyrężyć twoje zmysły. Chroń swoje uszy za pomocą środków ochrony Jeśli nie masz wyboru i musisz przebywać w otoczeniu, w którym jest duże natężenie hałasu (na przykład dlatego, że w nim pracujesz), postaraj się przynajmniej, aby jak najmniej docierało go do twoich uszu. W tym celu wykorzystaj środki ochronne takie jak dźwiękoszczelne słuchawki oraz stopery do uszu. Takie środki zabezpieczające powinny znajdować się w każdej firmie, w której pracownicy narażeni są na hałas. Jednorazowe stopery do uszu zazwyczaj wykonane są ze specjalnej pianki, która bardzo dobrze przylega do ucha, a jednocześnie jest komfortowa podczas długotrwałego noszenia. Miękka i przyjemna zapewnia, że osoby chroniące z jej pomocą uszy nie będą narzekały na dyskomfort czy ból. Piankowe stopery do uszu są jednocześnie bardzo skuteczne, gdyż doskonale tłumią dźwięki. Mogą występować jako pojedyncze stopery, ale też na sznurku lub pałąku, dzięki czemu nie ma obawy, że wypadną w trakcie pracy i zostaną zagubione. Co więcej, wykonane są z hipoalergicznego materiału, który zapobiega podrażnieniom wrażliwego przewodu słuchowego. Stopery do uszu nie tylko dla osób pracujących w trudnych warunkach Stopery do uszu są dobrą propozycją także dla osób, które cierpią na bezsenność spowodowaną hałasem dobiegającym zza okna czy z sąsiednich pomieszczeń. Sprawdzają się, gdy w pobliżu ktoś głośno chrapie, w tym w szpitalach czy innych miejscach, w których nocuje większa grupa osób. Stopery mogą być też idealne dla osób cierpiących na mizofonię. Każdy, kogo denerwują dźwięki, będzie mógł się od nich odizolować. Również osoby, które do pracy bądź nauki potrzebują idealnej ciszy, mogą zapewnić sobie ją za pomocą stoperów.

Ludzkie ucho jest bardzo wrażliwe na dźwięki – bardziej, niż wielu z nas zdaje sobie z tego sprawę. Ludzie często jednak o tym nie myślą i zamiast chronić swój słuch, sami narażają go na szwank, co później owocuje jego pogorszeniem. W jakich sytuacjach i jak go zatem chronić?

Zrezygnuj z tego, co naraża twój słuch

W pierwszej kolejności powinieneś zrobić wszystko, co w twojej mocy, aby ochronić swój słuch poprzez unikanie nieodpowiednich dźwięków. Nieodpowiednich – oznacza zazwyczaj zbyt głośnych. Dlatego kiedy słuchasz muzyki, zadbaj o to, aby nie była nastawiona na pełen regulator i nie huczała z głośników lub słuchawek. Jest to szczególnie ważne, jeśli słuchasz muzyki w słuchawkach wkładanych do ucha, które nadają dźwięki bezpośrednio do wnętrza uszu. Słuchanie muzyki zbyt głośno w takim typie słuchawek może bowiem szybko doprowadzić do pogorszenia tego zmysłu.

Unikaj także miejsc, w których natężenie dźwięków jest zbyt wysokie. O ile możesz, nie zbliżaj się do pracujących urządzeń, takich jak choćby kosiarka, nie przebywaj także w hałaśliwym otoczeniu. Zwróć uwagę na to, aby unikać na przykład koncertów, które mogą poważnie nadwyrężyć twoje zmysły.

Chroń swoje uszy za pomocą środków ochrony

Jeśli nie masz wyboru i musisz przebywać w otoczeniu, w którym jest duże natężenie hałasu (na przykład dlatego, że w nim pracujesz), postaraj się przynajmniej, aby jak najmniej docierało go do twoich uszu. W tym celu wykorzystaj środki ochronne takie jak dźwiękoszczelne słuchawki oraz stopery do uszu. Takie środki zabezpieczające powinny znajdować się w każdej firmie, w której pracownicy narażeni są na hałas.

Jednorazowe stopery do uszu zazwyczaj wykonane są ze specjalnej pianki, która bardzo dobrze przylega do ucha, a jednocześnie jest komfortowa podczas długotrwałego noszenia. Miękka i przyjemna zapewnia, że osoby chroniące z jej pomocą uszy nie będą narzekały na dyskomfort czy ból.

Piankowe stopery do uszu są jednocześnie bardzo skuteczne, gdyż doskonale tłumią dźwięki. Mogą występować jako pojedyncze stopery, ale też na sznurku lub pałąku, dzięki czemu nie ma obawy, że wypadną w trakcie pracy i zostaną zagubione. Co więcej, wykonane są z hipoalergicznego materiału, który zapobiega podrażnieniom wrażliwego przewodu słuchowego.

Stopery do uszu nie tylko dla osób pracujących w trudnych warunkach

Stopery do uszu są dobrą propozycją także dla osób, które cierpią na bezsenność spowodowaną hałasem dobiegającym zza okna czy z sąsiednich pomieszczeń. Sprawdzają się, gdy w pobliżu ktoś głośno chrapie, w tym w szpitalach czy innych miejscach, w których nocuje większa grupa osób.

Stopery mogą być też idealne dla osób cierpiących na mizofonię. Każdy, kogo denerwują dźwięki, będzie mógł się od nich odizolować. Również osoby, które do pracy bądź nauki potrzebują idealnej ciszy, mogą zapewnić sobie ją za pomocą stoperów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here