Jest znana każdemu. Pojawia się na wszystkich elementach metalowych – w domu, samochodzie, ogrodzie, w zakładach produkcyjnych i przemysłowych na urządzeniach i maszynach. Jest dużym problemem, z którym próbujemy sobie radzić na różne sposoby. Niejednokrotnie jednak zaskakiwała nas, pojawiając się w najmniej oczekiwanym momencie – korozja, czyli wróg metali, z którymi jednak bardzo często wygrywa.
Poznaj bliżej swojego wroga
Wiesz, jak wygląda. A czy wiesz, jak powstaje i jakie są jej przyczyny? Tak naprawdę korozja jest procesem, który polega na stopniowym niszczeniu elementów metalowych. Dzieje się tak na skutek utleniania metali, kiedy tlen ma bezpośredni kontakt z metalową powierzchnią i na skutek niesprzyjających warunków panujących na zewnątrz lub wewnątrz budynku dochodzi do korodowania metalu. W efekcie powstaje rdza będąca kruchą, porowatą warstwą, która składa się z uwodnionego tlenku żelaza.
Na pojawienie się rdzy i przyśpieszenie procesu korowania metali mają wpływ przede wszystkim warunki atmosferyczne. Metal nie lubi dużej wilgotności i tym samym nie najlepiej czuje się podczas opadów deszczu i śniegu. Ponadto rdza pojawia się wtedy, kiedy osadzają się na metalowej powierzchni zanieczyszczenia naprężenia pochodzące od sił zewnętrznych. Nie bez znaczenia jest także fakt, że bardzo często zapominamy o właściwym zabezpieczeniu elementów metalowych. Służy do tego farba do metalu o właściwościach antykorozyjnych.
Farba do metalu – stop korozji
Farba do metalu może wymagać zastosowania wcześniej podkładu lub być tzw. produktem 2w1, który jest jednocześnie podkładem i farbą. W zależności od zastosowania wybieramy farby przeznaczone do nakładania na nowe metalowe powierzchnie bądź bezpośrednio na rdzę. Farba do metalu może ją chronić przed rdzą, ale również przed uszkodzeniami mechanicznymi, powoduje, że powierzchnia jest odporna na uderzenia.
Czy można malować farbą do metalu na starej powłoce? To zależy do produktu, który wybraliśmy, i tego, który zastosowaliśmy poprzednio. Warto wykonać malowanie próbne. Jeżeli nie pojawią się żadne niepożądane efekty, możemy przystąpić do malowania całej powierzchni. Malowanie powinno przebiegać w temperaturze otoczenia i powierzchni od 5°C do 30°C i wilgotności względnej powietrza nieprzekraczającej 80%. To od warunków, w jakich wykonujemy pracę, jest m.in. uzależniony efekt końcowy i stopień ochrony przed korozją.
Farba do metalu powinna charakteryzować się bardzo dobrą przyczepnością do metali. Dobrze dobrana gwarantuje długą żywotność i ochronę powierzchni zarówno na proces korowania, jak i wpływu promieniowania słonecznego. Wzmocniona powierzchnia jest odporna na uderzenia, a niektóre produkty dodatkowo nadają jej połyskujący efekt. Farbę można wykorzystać do renowacji konstrukcji stalowych, okładzin zewnętrznych, sprzętu z elementami metalowymi, mebli ogrodowych, balustrad, płotów i ogrodzeń, wszędzie tam, gdzie metal narażony jest na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych oraz istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia korozji. Należy dostosować ją do rodzaju powierzchni i miejsca stosowania, dlatego warto jest zainteresować się szeroką ofertą sklepu Noxan.pl.
Dobrze wybrany środek i właściwie przeprowadzone prace malowania wydłużają żywotność metalowych elementów nawet w przypadku oddziaływania na nie niekorzystnych czynników. Ochrona to podstawa, o którą należy zadbać już na samym początku, zanim jeszcze zaobserwujemy pierwsze oznaki rdzy.