Ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularne. Moda na płaszczyznowe systemy ogrzewania dotarła do Polski z Europy zachodniej, gzie praktycznie w każdym domu montowana jest „podłogówka”. Jak poprawnie wykonać instalację podłogową dowiesz się z mini przewodnika.

Etapy pracy

Należy zacząć od wylewki, na której będzie kładziona instalacja. Powinna być sucha oraz wypoziomowana w taki sposób, aby na jej powierzchni nie znajdowały się ostre krawędzie, które mogą uszkodzić rury. Warto również wygładzić wszelkie nierówności.

Następnie można przystąpić do pierwszych prac przygotowawczych. Na brzegach ścian umieszcza się taśmę izolującą, a na powierzchni podłogi rozkłada matę styropianową. Matę przykrywa się warstwą folii, którą łączy się z taśmą izolującą znajdującą się na ścianach.

Po zakończeniu pierwszego etapu można przystąpić do układania rur. Najpierw podłącza się je do rozdzielacza, a następnie układa Najpopularniejsze techniki ułożenia to:

  • Ułożenie spiralne
  • Ułożenie w wężownicę

Ułożoną instalację przytwierdza się do podłoża przy pomocy klipsów mocujących.

Rozstaw rur do ogrzewania podłogowego powinien wynosić od 10 do 25 centymetrów. Ogólna zasada jest taka, że w miejscach narażonych na duże utraty ciepła (na przykład w strefach bocznych) układ powinien zostać zagęszczony, natomiast jeżeli takie ryzyko nie występuje lub jest małe, można stosować większe odległości.

Przed zabetonowaniem należy przeprowadzić test szczelności instalacji. W przypadku pozytywnego wyniku można przystąpić do dalszych prac, czyli wylewki betonowej. Należy pamiętać, że wylewkę kładzie się na instalację wypełnioną wodą.

Podstawowe zasady

Podczas montażu należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta rur. Najważniejsze podstawowe zasady montażu to:

  • Montaż przy temperaturze nie mniejszej niż dwa stopnie Celsjusza
  • Odpowiednia głębokość instalacji zapewniająca ochronę przed naciskiem
  • Odpowiednie zabezpieczenie złączek – nie powinny mieć kontaktu z zaprawą murarską
  • Wykonanie uszczelnienia z taśmy teflonowej (nie można używać pakuł)
  • Duża ostrożność podczas montażu – aby nie uszkodzić rur

Jakich rur używać?

Do ogrzewania podłogowego wykorzystuje się rury elastyczne. Najbardziej popularne są rury z polietylenu sieciowanego (AL-PEX). Jednak coraz większą popularność zdobywają rury z polietylenu o podwyższonej odporności na temperaturę (PE-RT), które wykazują bardzo podobne właściwości, a ich cena jest zdecydowanie niższa.

Jakim materiałem wykończyć podłogę?

Najlepsze będą materiały o dym współczynniku przewodzenia ciepła, czyli kamień lub płytki ceramiczne. Jednak nieprawdą jest, że przy ogrzewaniu podłogowym nie można wykorzystywać drewna. Należy jedynie unikać drewna litego, które nie przewodzi ciepła i źle znosi zmiany temperatury.

Źródło: ELPLAST – Pomosty pływające

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here