Dietetycy i lekarze od lat namawiają do tego, by włączyć ryby do jadłospisu. Coraz większa świadomość społeczeństwa na temat zasad zdrowego żywienia sprawia, że ich apele nareszcie odnoszą skutek. Niestety, wiele osób chce jeść ryby, jednak zniechęca je do tego konieczność wyjmowania ości podczas spożywania posiłków. Jak zatem filetować rybę i jaki niż wybrać do tego celu?
Filet jak od szefa kuchni
Filetowanie ryby jest czynnością, której może nauczyć się każdy. Aby poradzić sobie z tym zadaniem, należy jednak najpierw zakupić odpowiedni nóż. Nóż do filetowania ryb można nabyć np. na ostry-sklep.pl. Istotne jest, by narzędzie posiadało bardzo giętką i ostrą końcówkę. Powinno być również dość długie – co najmniej na 12-13 centymetrów. Dobrze jest, gdy ostrze jest wykonane ze szwajcarskiej stali nierdzewnej, która najdłużej zachowuje swoje właściwości – jej trwałość szacuje się nawet na 25 lat. Dobry nóż do filetowania kosztuje co najmniej 100 złotych, jednak jego zakup zwróci się już po kilku miesiącach, jeżeli w tym czasie kupi się parę razy całą rybę zamiast droższych, gotowych filetów.
Gdy posiada się już nóż do filetowania, należy wziąć dużą deskę i ułożyć na niej rybę. Cięcie rozpoczyna się wzdłuż grzbietu, by oddzielić filet od kręgosłupa ryby. Cięcie przeprowadza się od głowy aż do ogona. Następnie powinno się przedzielić rybę na dwie części, ostrożnie odcinając od ości filety – należy wykonywać tę czynność precyzyjnie, by na kośćcu ryby pozostało jak najmniej mięsa. Gdy oddzieli się oba filety od kręgosłupa i dużych ości, powinno się obciąć nożem głowę, ogon oraz płetwy. Filety powinno się potem ułożyć na desce skórą do dołu. Skórę usuwa się, przesuwając poziomo ostrzem noża. Gdy filet jest już pozbawiony skóry, powinno się wyjąć z niego ostatnie ości, używając do tego celu wyparzonej pęsety.
Bez noża ani rusz!
Filetowanie ryby nie sprawi większych problemów nawet niedoświadczonej osobie, jeśli będzie miała odpowiedni nóż do tego celu. Użycie nieodpowiedniego noża spowoduje, że na kośćcu ryby pozostaje spora ilość mięsa, co przełoży się na zmniejszenie opłacalności samodzielnego przygotowania filetów z dorsza, flądry czy karpia. Jeżeli nóż nie ma ostrej i giętkiej końcówki, trudno będzie również zachować nienaruszoną strukturę fileta. Filet przygotowany tępym lub sztywnym nożem będzie poszarpany, co negatywnie wpłynie nie tylko na jego wygląd na talerzu, ale również utrudni jego przyprawienie i odpowiednie przyrządzenie na patelni.