Budowa domu lub jego remont to ważne przedsięwzięcie. Stajemy prze wyborem zarówno technologii, jak i jej wytrzymałości i funkcjonalności. Jednym z poważniejszych dylematów jest pokrycie dachu. Różne materiały, sposoby montażu oraz specyfika sprawiają, że na pierwszy rzut oka możemy mieć duży problem z podjęciem decyzji. Najważniejszą zasadą, jaką powinniśmy się kierować jest kształt dachu oraz jego konstrukcja. Na etapie projektowania i budowy nasz wybór materiału na dach może być dość swobodny, bo to pod niego możemy dopasować i kształt, i strukturę konstrukcji bez narażania się na koszty. W innym przypadku musimy iść na pewne kompromisy. Są bowiem materiały, które lepiej sprawdzają się na płaskiej konstrukcji niż spadzistej, a dla jeszcze innych trzeba wzmocnić więźbę.

Co położyć na dach?

Jednym z rozwiązań są faliste płyty bitumiczne, które powstają poprzez sprasowanie włókien organicznych nasączonych masą bitumiczną. Takie rozwiązanie jest odporne na promienie UV i czynniki atmosferyczne. Najczęściej kładzie się je na dachach o mało skomplikowanej powierzchni, a ich główną zaletą jest lekkość. Gonty bitumiczne www.rajbit.pl do złudzenia przypominają płaskie tradycyjne dachówki, ale ważą zdecydowanie mniej i łatwiej je ułożyć. To dzięki temu, że są elastyczne i łatwo można je przycinać, wyginać, dostosować nawet przy łamanych dachach o różnym stopniu nachylenia. Innym rozwiązaniem jest papa asfaltowa, którą najczęściej pokrywa się płaskie dachy. Można tę technologię stosować również jako izolację przeciwwilgociową lub podkład pod sztywne poszycie na dachach spadzistych. To kolejna lekka propozycja wykonana z włókniny poliestrowej oraz welonu lub tkaniny z włókien szklanych.

Inne rozwiązania

Blachy idealnie sprawdzają się na różnych nawierzchniach – zarówno płaskich, jaki trapezowych czy dachówkowych. To najczęściej stal ocynkowana, którą kupujemy w arkuszach lub taśmach. To też jedna z lekkich konstrukcji. Jednym z najstarszych materiałów są dachówki ceramiczne, które dzięki różnorodności kształtów można dopasować do każdego kształtu dachu. Jest to jednak rozwiązanie dość ciężkie i wymaga odpowiedniej wytrzymałości konstrukcji. Podobnie wyglądają dachówki cementowe występujące również w wielu kształtach i rozmiarach. Inną technologią wytwarza się łupek naturalny ze skał osadowych. Wycina się z nich loki, które tnie się na mniejsze fragmenty i rozwarstwia na cienkie płytki w różnych kształtach. Na dachu mogą tworzyć bardzo ozdobne wzory. Miłośnicy drewnianych rozwiązań znajdą gonty produkowane z sosny. Mają one kształt klina i mogą być gładkie lub chropowate. Poza tym możemy wykorzystywać wióry drewniane, pokrycia bezspoinowe z gotowych mas i płytki dachowe. Wybór jest duży, ale praktyka pokazuje, że dobry dach to inwestycja na wiele wiele lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here