Pellet – skuteczne rozwiązanie dla ogrzewania twojego domu

0
1096

Pellet to często stosowany w naszym kraju rodzaj stałego paliwa grzewczego. Nazywany jest potocznie granulatem drzewnym lub po prostu – granulatem. Od typowego brykietu odróżnia go przede wszystkim rozmiar poszczególnych cząstek, których rozmiar w przypadku pelletu nie przekracza 30 milimetrów długości. Wykorzystywany jest zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i innych, do wytwarzania energii cieplnej. Okazuje się przy tym dość skuteczny i stosunkowo tani. Dlatego, stosowany jest z roku na rok w coraz większej ilości gospodarstw domowych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje, z których dowiesz się jakie są dostępne rodzaje pelletu oraz na jakie parametry należy zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu.

Rodzaje dostępnego pelletu

Wśród dostępnych pelletów wyróżnić możemy przede wszystkim dwa główne rodzaje. Są to pellet agro, zwany też agropelletem, oraz pellet drzewny. Ten pierwszy jest nieco gorszej jakości – wytwarzany jest ze słomy, siana oraz innych bioodpadów, nadających się do palenia. Wykorzystywany jest przede wszystkim do ocieplania niedużych budowli użyteczności publicznej, fabryk i innych. Ponadto, znajduje zastosowanie jako wyściółka w hodowli zwierząt.

Drugi typ to pellet drzewny, wytwarzany z różnego rodzaju biomasy powstającej w trakcie obróbki drewna. Przede wszystkim, są to pozostałości z pni drzew, konarów, gałęzi, fragmenty kory, różnego rodzaju produkty uboczne i ścinki. W tego typu pellecie nie stosuje się żadnych sztucznych dodatków, w postaci lepiszczy. Z tego powodu, jest on przeznaczony między innymi do wykorzystania nieprzemysłowego – jako paliwo do ogrzewania budynków mieszkalnych.

Jak rozpoznać dobry pellet?

Poszczególne rodzaje pelletu różnią się przede wszystkim materiałami wykorzystanymi do jego wytworzenia. Z tego powodu, jakość dostępnych rodzajów pelletu możemy ocenić na podstawie parametrów zewnętrznych, widocznych gołym okiem. Na co więc należy zwrócić uwagę?

Dobry pellet jest złożony z cząstek granulatu o gładkiej powierzchni i podobnym rozmiarze, wśród których nie znajdujemy wcale lub bardzo niewiele pyłu. Co równie ważne, kolor poszczególnych cząstek powinien być jednolity. W czasie spalania pellet dobrej jakości wydziela naturalną woń, typową dla palonego drewna.

Dobrym sposobem, by sprawdzić jakość danego pelletu, jest wykonanie prostego testu, polegającego na umieszczeniu garści pelletu w wodzie. Jeśli do jego produkcji nie wykorzystano żadnych sztucznych dodatków, granulaty pelletu powinny rozpaść się po kilku minutach i zatonąć. Pellety z dodatkiem lepiszczy utrzymają swoją trwałą postać przez długi czas po zanurzeniu w wodzie.

Osobom poszukującym sprawdzonych dostawców pelletu, polecamy zapoznać się z ofertą sklepu SAM-BUD-ROL. Wśród oferowanych produktów znajdują się zarówno pellety wysokiej jakości, o wartości opałowej powyżej 18 MJ/kg, jak i tańsze rozwiązania. Wszystkie dostępne pellety zawierają niski poziom wilgoci (poniżej 10%) oraz wytwarzają wyjątkowo mało popiołu (od 0,3 do 0,9%).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here