Posiadanie własnego akwarium to hobby wielu Polaków. Co zrobić, żeby akwarium wyglądało pięknie i przyciągało oko każdego gościa? Jak sprawić, żeby pływające w nim rybki były szczęśliwe? Oto kilka porad.
Najedzone rybki to szczęśliwe rybki
Sklepy akwarystyczne oferują wiele różnych rodzajów pokarmu dla rybek. Wybór pożywienia zależy przede wszystkim od tego, czy Twoje rybki żywią się mięsem, czy roślinami. Kolejną bardzo ważną kwestią jest miejsce jedzenia. Niektóre rybki preferują zbieranie pokarmu, który opadł na dno, inne wolą jeść ten, który będzie unosił się na powierzchni wody. W dobrze zaopatrzonym sklepie akwarystycznym znajdziesz pokarm dla jednego i drugiego rodzaju.
Rodzaje pokarmu dla rybek
Płatki są jednym z popularniejszych rodzajów pokarmu dla rybek. W sklepie akwarystycznym znajdziesz pożywienie dla każdego rodzaju ryb. Płatki unoszą się na powierzchni wody i stopniowo ją wchłaniają, po czym opadają na dno. Zaletą płatków dla rybek jest ich dostępność oraz niewielka cena. Wadą natomiast to, że przy namoknięciu dochodzi do utraty wartości odżywczych.
Podobne „działanie” jak płatki mają granulaty, jednakże trudniej się rozpuszczają i dłużej zachowują swój kształt. Z kolei pałeczki przeznaczone są głównie dla rybek mięsożernych. Swoim kształtem przypominają larwy owadów i innych małych żyjątek.
Kolejną propozycją pokarmu dla rybek są tabletki. Można je umieścić na ścianach akwarium lub włożyć do zbiornika. Tabletki rozpuszczają się i opadają na dno. Ten rodzaj pokarmu dla rybek również zawiera wersję dla roślinożerców i mięsożerców.
Odrębną grupę pokarmu dla rybek zajmują pokarmy liofilizowane, suszone i naturalne. Ten rodzaj karmy przeznaczony jest głównie dla ryb mięsożernych. Są to w różny sposób „zakonserwowane” larwy, robaki, czy skorupiaki.
Który pokarm dla rybek wybrać? Możesz kupić kilka rodzajów pożywienia i urozmaicić rybkom menu. Możesz je karmić naprzemiennie raz pałeczkami, raz granulatem, a innym razem pokarmem suszonym.
Jak często karmić rybki? Ryby lubią jeść. Nie mają poczucia sytości, więc nie należy ich przekarmiać. W zależności od wielkości porcji i rodzaju pokarmu dla rybek, liczba “posiłków” powinna wynosić od 3 do 5 dziennie.
Rybka lubi pływać w czystej wodzie
Gdy rybki są już nakarmione, trzeba zadbać o jeszcze jedną ich potrzebę, czyli czystość. Do oczyszczania wody w akwarium służą filtry. W filtry do akwarium można zaopatrzyć się w każdym sklepie akwarystycznym. Na rynku dostępne są trzy rodzaje filtrów: filtry wewnętrzne, filtry zewnętrzne oraz filtry kaskadowe.
Filtry wewnętrzne znajdują się wewnątrz akwarium. Mocuje się je do ścianek zbiornika za pomocą specjalnych przyssawek. Filtr wewnętrzny jest tani i zużywa mało energii, jednakże zajmuje miejsce w akwarium. Na zakup filtra wewnętrznego decydują się zazwyczaj właściciele małych i średnich akwariów.
Filtr zewnętrzny znajduje się poza akwarium. Jest wydajny, a właściciel akwarium ma do niego dobry dostęp. Nie ogranicza też przestrzeni rybkom, bo znajduje się na zewnątrz zbiornika. Filtr zewnętrzny jest droższy od filtra wewnętrznego.
Filtr kaskadowy również jest montowany poza akwarium. Składa się ze zbiornika i rurki. Woda z akwarium jest zasysana przez rurkę i doprowadzana do filtra, gdzie następuje jej oczyszczanie. Następnie wpuszczana jest do zbiornika strumieniem przypominającym kaskadę. Filtr kaskadowy jest tańszy od filtra zewnętrznego i nie zajmuje miejsca w akwarium, jednakże zbiorniki posiadające pokrywę nie są przystosowane do tego rodzaju filtra. Filtr posłuży nam długo, a rybki będą miały czysto pod warunkiem, że będziemy pamiętać o ich regularnym czyszczeniu.