droga w ogrodzie

Stworzenie ogródka wymaga odpowiedniego projektu, przygotowania sporej ilości ziemi ogrodowej, roślin do posadzenia, a także elementów małej architektury do postawienia w ogrodzie. Ponieważ pracy jest sporo, a łatwo jest coś przeoczyć, postanowiliśmy przygotować krótki poradnik, dzięki któremu w 5 krokach stworzysz mały ogródek. A więc do dzieła!

Krok pierwszy: wybierz aranżację Twojego ogródka

Niezależnie od tego czy Twój przyszły ogródek ma 5 czy 10 metrów kwadratowych, to możesz urządzić go według pewnego schematu, a więc zdecydować się na jedną z wielu aranżacji. Do wyboru masz chociażby naturalistyczny ogród angielski, symboliczny japoński, czy niezwykle uporządkowany – francuski. W przypadku angielskiego możesz zdecydować się na ekspansywne rośliny, które nie wymagają bardzo skrupulatnej pielęgnacji ogrodu, wszak jego założeniem jest symbioza z otaczającym krajobrazem. Ogród japoński nie powstanie bez małych kamieni, a także tych nieco większych oraz roślin skalnych, a także malowniczych kwitnących azalii, czy kwitnącej wiśni. Z kolei francuski zachwycać będzie misternie przyciętymi iglakami i żywopłotami, a także idealnie przyciętymi kwitnącymi krzewami. Masz już swojego faworyta? To dobrze, zatem możesz przejść do kroku nr 2.

Krok drugi: odchwaszczenie terenu, założenie siatki na krety i nawiezienie ziemi

Aby ogród zachwycał pięknymi i zdrowymi roślinami, trzeba na samym początku zadbać o odpowiednie podłoże. Zatem konieczne jest odchwaszczenie terenu. Można to zrobić ręcznie lub przy pomocy chemicznych środków do zwalczania chwastów. Trzeba przy tym pamiętać o odpowiedniej odzieży ochronnej i masce oraz okularach. Najlepiej również oprysków nie wykonywać w przypadku wietrznej pogody. Pozbycie się chwastów to pierwszy etap. Teraz trzeba sprawdzić stan gleby. Kiedy już wiesz jakie rośliny posadzić musisz zweryfikować jej PH. Oczywiście może się zdarzyć, że Twoje rośliny będą miały różnorodne wymagania. Wtedy konieczne będzie stworzenie stref w ogrodzie z drewnianymi inspektami. Częstym problemem w ogrodzie jest kret, zatem jeszcze przed posadzeniem roślin i nawiezieniem nowej ziemi, warto rozłożyć kilka centymetrów pod powierzchnią siatkę na krety. Jest to niezwykle skuteczne rozwiązanie.

Krok trzeci: posadź rośliny w odpowiednich odstępach

Plan ogrodu zakłada zwykle posadzenie różnych gatunków. Oczywiście w małym ogrodzie nie możesz pozwolić sobie na drzewo z rozłożystym systemem korzeniowym, które go całkowicie zdominuje, zwłaszcza kiedy po kilku czy kilkunastu latach osiągnie imponujące rozmiary. Do małego ogrodu znacznie lepiej wybrać odmiany karłowate, które charakteryzują się wolnym wzrostem i nie osiągają znacznej wielkości. Niewielki rozmiar drzewek liściastych i iglastych możesz zrekompensować sobie posadzeniem krzewów kwitnących lub owocowych. Doskonałe, różnorodne gatunki oferuje centrum ogrodnicze Euro Ogród. Musisz pamiętać o odpowiednich odstępach pomiędzy poszczególnymi sadzonkami, jeśli krzewy mają tendencję do znacznego rozrostu. Jeśli chodzi o rośliny cebulowe, to warto sadzić je w koszyczkach, które zapobiegają ich zniszczeniu przez szkodniki.

Krok czwarty: podlewanie i nawożenie

Po posadzeniu roślin można przejść do pierwszego etapu pielęgnacji ogrodu. Na samym początku posadzone rośliny trzeba obficie podlać. Niektóre z nich należy od razu, jeszcze przed podlaniem wzbogacić nawozem organicznym, który może również bardziej zakwasić glebę, jeśli jest to konieczne. W sytuacji, gdy chce się uzyskać odczyn zasadowy należy zastosować wapniowanie. Nawożenie roślin może odbywać się cyklicznie, np. co miesiąc. Można jednak zdecydować się na nawozy długodziałające, które stosuje się raz lub dwa razy na cały okres wegetacji.

Krok piąty: przycinanie roślin i stawianie małej architektury ogrodowej

Niektóre rośliny już po posadzeniu należy bardzo mocno przyciąć. To ma spowodować ich szybszy i bardziej bujny wzrost. Aby prace ogrodnicze przebiegały sprawnie warto mieć do dyspozycji składzik na narzędzia ogrodowe. Może on znajdować się w garażu, jeśli dysponuje się odpowiednią ilością miejsca. Można również go wybudować. Warto w ogródku postawić również jakiś element małej architektury. Może być to ławka, a jeśli ma się więcej miejsca i preferuje się biesiadowanie – ława grillowa.

Zaplanowanie małego ogródka wymaga czasu. Nie można pominąć żadnego elementu, aby potem móc się cieszyć czasem spędzonym na łonie natury i pielęgnacją roślin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here