Decydując się na wynajęcie mieszkania nie możemy zapomnieć o konieczności rozliczenia  z fiskusem uzyskanych w ten sposób dochodów. Kwota podatku z tytułu najmu mieszkania , jaki musimy odprowadzić do urzędu skarbowego, zależy od tego, czy umowę z wynajmującym podpisaliśmy jako osoba prywatna, czy jest to najem w ramach prowadzonej przez nas działalności gospodarczej. Generalnie możemy wybrać formę opodatkowania najmu z przedstawionych poniżej wariantów:

  • w przypadku, gdy wynajmujemy prywatnie lub w ramach prowadzonej działalności w PIT za 2017 rok, również PIT online wykażemy podatek obliczony na zasadach ogólnych (18%, 32%)
  • gdy prowadzimy wynajem w ramach firmy , wówczas rozliczanie PIT online (ale także PIT w formie tradycyjnej) obejmuje wyliczenie i opłacenie podatku  liniowego według stawki 19%,
  • wynajmujemy mieszkanie jako osoba prywatna, wówczas możemy zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych w postaci ryczałtu ewidencjonowanego w wysokości 8,5%.

Który z nich wybrać? Każdy ma plusy i minusy.Najważniejsze, żeby wybrać ten najbardziej dla nas korzystny.

Wszystko mi mówi….rozlicz pit online z programem komputerowym!

Bez względu na wybór, przy rozliczeniu wszystkich opcji pomocny będzie darmowy pit online, np. chwalony przez użytkowników PITax.pl Łatwe podatki. Wbudowany w program , czytelny kreator zapewni prawidłowe wypełnienie właściwej deklaracji PIT (w tym PIT online bez krs), o właściwie zerowym prawdopodobieństwie popełnieniu błędu. Program w niespełna 10 minut upora się z doborem odpowiedniego formularza wraz z załącznikiem, podpowie z jakich ulg podatkowych możemy skorzystać, obliczy należny podatek i umożliwi przesłanie wypełnionej deklaracji PIT drogą elektroniczną. W ten sposób unikniemy stania w urzędowych kolejkach, żmudnego przepisywania i obliczania wartości podatku, a to wszystko bez konieczności wychodzenia z domu. Z obowiązku opłacenia podatku za wynajem zwolnione są osoby, które wynajmują nie więcej niż 6 pokoi w gospodarstwie rolnym położonym na terenach wiejskich.

Wynajem przez osobę prywatną i obliczenie podatku według obowiązującej skali podatkowej  – 18%, 32% w PIT 2017 online.

Poniżej przybliżę pierwszą z metod obliczenia podatku dochodowego od przychodów uzyskanych z wynajmu mieszkania przez osobę prywatną, czyli w oparciu o progresywną skalę podatkową.Obliczenia można dokonać przez Internet, korzystając z PIT 2017 online. W tym przypadku podatek płacimy od uzyskanych w 2017 roku przychodów, od których odejmujemy koszty ich uzyskania (między innymi wydatki związane z remontem wynajmowanego mieszkania, koszt związany z opłaceniem polisy ubezpieczeniowej itp.) W ten sposób uzyskujemy kwotę dochodu od którego będzie obliczany podatek dochodowy wg skali podatkowej. Jednak ta opcja obliguje nas do wpłacania w ciągu roku  (do 20 dnia każdego miesiąca) na konto  urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy.  Nie musimy wpłacać zaliczki za grudzień, jeśli przed 20 stycznia 2018 złożymy w urzędzie lub prześlemy drogą elektroniczną roczne zeznanie podatkowe  na  PIT-36 i zapłacimy należny podatek, wykazany w PIT za 2017 rok – więcej informacji możesz znaleźć tutaj.

PIT-36 za 2017 rok mamy obowiązek złożyć we właściwym dla nas urzędzie skarbowym najpóźniej do 30 kwietnia 2018 roku.

Artykuł pilotujący projekt „PITax.pl dla OPP”, czyli wspólną inicjatywę Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP) oraz firmy PITax.pl Łatwe podatki umożliwiającą organizacjom OPP efektywne pozyskiwanie 1% z podatku PIT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here