Podstawowe narzędzia ręczne to niezbędne akcesoria każdego majsterkowicza i budowlańca. Bez nich nie jest możliwe zarówno pozbycie się niewielkiej usterki, jak i wykonanie większego remontu. Jakie zatem narzędzia ręczne warto mieć w domowym warsztacie?
Jakie narzędzia ręczne warto mieć w domu?
Nigdy nie wiadomo, kiedy trzeba będzie naprawić przeciekającą umywalkę czy wbić gwóźdź. Dostępnych jest wiele narzędzi ręcznych (przykłady: koelnerpolska.pl/produkty/narzedzia/narzedzia-reczne/narzedzia-podstawowe), które umożliwią i ułatwią wykonanie prac remontowych, wśród nich najczęściej wymienia się młotki, wkrętaki, szczypce, klucze i inne niezbędne akcesoria. Na co zwrócić uwagę podczas wybierania konkretnych narzędzi ręcznych?
Jak wybrać młotek?
Młotek to jedno z obowiązkowych narzędzi w każdym domu. Sprawdza się niemal podczas każdej pracy remontowej i służy nie tylko do wbijania zamocowań. Dzięki niemu można dokonać obróbki niektórych materiałów, zbić resztki zaprawy, wygiąć blachę itp. Narzędzia te można podzielić na różne rodzaje. Najpopularniejsze są młotki ślusarskie, ciesielskie, murarskie, dwuobuchowe, drewniane, spawacza i kamieniarskie.
Młotki zbudowane są z dwóch elementów: trzonka i obucha. Wybierając narzędzie warto zwrócić uwagę na to, czy obie te części są ze sobą dobrze połączone. Istotna jest także ergonomia. Dobrze jest wziąć młotek do ręki i sprawdzić, czy ma on powłokę antypoślizgową, która wzmocni bezpieczeństwo użytkowania. Istotna jest także waga. Młotek nie może być zbyt ciężki, żeby wygodnie się go używało, ale też nie może być za lekki, bo wtedy nie będzie widać efektów pracy.
Wkrętaki – które warto mieć w domu?
Wkrętaki to również niezbędne elementy wyposażenia każdego domowego warsztatu. Ich podstawowy podział obejmuje wkrętaki płaskie i krzyżowe. Dostępne są śrubokręty o różnych wielkościach gwintów, jak i narzędzia z wymiennymi końcówkami. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup całego zestawu, co ograniczy koszty poniesione na różne śrubokręty.
Kombinerki – do czego się przydają?
Kombinerki mają wiele zastosowań, dlatego niektórzy nazywają je szczypcami uniwersalnymi. Zazwyczaj służą do zaciskania lub do przytrzymywania różnych elementów. Można nimi łamać druty, gwoździe, zaginać blachę, a także zdejmować izolację. Podczas wyboru kombinerek trzeba zwrócić uwagę na budowę rękojeści. Powinna być pokryta materiałem antypoślizgowym, dzięki czemu narzędzie nie będzie wypadało z rąk podczas pracy.
Jakie jeszcze narzędzia ręczne warto mieć w warsztacie?
Wśród narzędzi, które mogą się przydać w każdym domu, wymienić można jeszcze klucze nastawne uniwersalne, klucze do rur, szczypce elektrotechniczne i zaciskowe, testery elektryczne, imadła i ściski stolarskie. Oprócz nich, nie może zabraknąć także takich akcesoriów jak poziomica, nożyk introligatorski, miarki, szpachelki, papiery ścierne, pędzle, pistolety do silikonu, a także latarka kieszonkowa, która ułatwi wykonywanie wielu awaryjnych prac.
Małżonek ma w swoim zestawie sporo wszystkiego. Wkrętaki, klucze, szczypce – masa tego. Do tego jakieś elektronarzędzia też. Plus tego zbioru jest taki, że w gruncie rzeczy wszystko w domu potrafi zrobić. Taka trochę złota rączka 😉