Podstawowe mechanizmy sterujące roletami rzymskimi

Nowoczesne wnętrze coraz częściej jest pozbawione zbędnych ozdób. Podczas jego aranżacji skupiamy się raczej na minimalizmie i funkcjonalności. Nic zatem dziwnego, że w nowoczesnych pomieszczeniach rzadziej spotykamy firany, których miejsce zajmują rolety rzymskie – ich szeroki wybór możesz znaleźć na https://e-rzymskie.pl/. Dopasowanie wzoru, koloru, a także samego materiału takiej rolety do danego pomieszczenia nie należy do łatwych zadań. Wpływ na wygodę używania rolety rzymskiej ma także zastosowany mechanizm, służący do sterowania roletą.

Wpływ na nasze pozytywne samopoczucie mają nie tylko wygodne meble, lecz także funkcjonalne dodatki, jak np. osłony okienne, które niezawodnie spełniają swoje przeznaczenie. Warto zatem zastanowić się nad wyborem nie tylko samej rolety rzymskiej, lecz także jej mechanizmu sterującego. Podczas produkcji rolet rzymskich wykorzystuje się różne mechanizmy sterujące taką zasłoną – o dwóch najczęściej wykorzystywanych przeczytasz poniżej.

Mechanizm sznurkowy

Chętnie wybieranym mechanizmem służącym do sterowania roletą rzymską jest tzw. mechanizm sznurkowy. Taki mechanizm charakteryzuje się przede wszystkim dużą lekkością całości rolety, a także dość intuicyjnym działaniem. Całe clou mechanizmu polega na manipulacji sznurkiem, który znajduje się z boku rolety. Aby opuścić taką roletę, należy pociągnąć za sznurek pod odpowiednio ostrym kątem – wtedy sznurek sterujący się skraca. To właśnie wtedy zostaje zwolniona specjalna blokada całości mechanizmu. Dzięki temu roleta zostaje opuszczona do wybranej przez nas wysokości.

Aby zatrzymać taki mechanizm, należy ustawić sterujący sznurek równolegle względem okna. Jeżeli chcemy podnieść taką roletę i tym samym wpuścić więcej naturalnego światła do domu, wówczas musimy znowu pociągnąć za sznurek, który się wydłuża, pod kątem ostrym (wynoszącym około 45 stopni).

Mechanizm łańcuszkowy

Z uwagi na dużo większą praktyczność i dużo większą precyzyjność to właśnie mechanizm łańcuszkowy jest najchętniej wybieranym mechanizmem stosowanym w roletach rzymskich. Co więcej, cały taki mechanizm jest dyskretnie ukryty w specjalnej kasecie znajdującej się z tyłu rolety, dzięki temu jest on praktycznie dla nas niewidoczny. Taki mechanizm jest dostępny w sprzedaży z pojedynczą kasetą, podwójną, albo też w wersji z kasetą półautomatyczną, która ułatwia całe sterowanie.

Tradycyjny mechanizm łańcuszkowy pozwala na niemal idealne podniesienie/opuszczenie rolety poprzez pociągnięcie za tzw. koraliki. Takie sterowanie nie jest skomplikowanie – aby móc sterować roletą należy pociągnąć za koraliki w jedną bądź w drugą stronę. W przeciwieństwie do mechanizmu sznurkowego – długość takiego łańcuszka w mechanizmie łańcuszkowym nie ulega zmianie. Działa on zatem identycznie jak ten stosowany w zwykłych roletach.

Podsumowując: właściwie dobrana roleta rzymska do wnętrza naszego domu lub mieszkania zapewni nam komfort niezbędny do wypoczynku. Natomiast wybór odpowiedniego mechanizmu sterującego poprawi wygodę użytkowania takiej rolety, sprawiając że łatwiej będzie nam kontrolować ilość wpadającego do pomieszczenia światła słonecznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here