W dziedzinie telewizji przemysłowej CCTV – https://www.montersi.pl/telewizja-przemyslowa jest coraz więcej nowości – kamer i rejestratorów z coraz lepszymi parametrami. Rejestratory cyfrowe jakiś czas temu były dostępne tylko z kompresją wideo MPEG-4, a tą lepsza oferowały znacznie droższe urządzenia. Teraz kompresja H.264 jest już wszechobecnym standardem. Elektronika poszła tak bardzo naprzód, że przetworniki są coraz bardziej precyzyjne, a pobierają mało energii.

Większość systemów monitoringu pracuje na kamerach analogowych. Taki system powinien być zaopatrzony w odpowiednie okablowanie, wtyczki i przewody. System telewizji przemysłowej CCTV to właśnie to wszystko plus  rejestrator, który zapisuje cały obraz, a potem nam go odtwarza.

Kamery megapikselowe IP

Są nowoczesnymi urządzeniami monitoringu CCTV z wbudowanym wideoserwerem. Są bardzo praktyczne, ponieważ ich rejestratorem cyfrowym jest komputer z oprogramowaniem NVR albo rejestrator sieciowy IP. Dzięki temu wybrane przez nas miejsce możemy oglądać w dowolnym miejscu na świecie przez urządzenie mobilne. Kamery sieciowe mają gniazdo Ethernet i łączą się z Internetem.

Każda z kamer IP – https://www.montersi.pl/kamery-ip ma swój adres IP, dlatego nie ma problemu, aby system CCTV miał kilkanaście lub więcej kamer. Jeżeli chcemy zarządzać tym systemem z komputera to nic prostszego – wystarczy oprogramowanie CMS.

Kamery sieciowe są wspierane przez standard PoE (zasilane skrętką komputową). Dlatego przy instalacji potrzebny jest jeden kabel doprowadzony do kamery. Trzeba pamiętać, że wysoka jakość obrazu to ogromny strumień danych. Aby zapewnić jego płynność musi być sprawnie przetransportowany.

Wracając do zalet systemów IP należy wspomnieć o wyborze rejestrowanego obrazu. Może to być np. oprogramowanie na popularny komputer PC. Standardowe rozwiązanie zaś to rejestrator cyfrowy NVR. Jeżeli zaś mamy chęć oglądania obrazu w lepszej jakości tylko w wyznaczonych pomieszczeniach to również możemy skorzystać z takiej opcji dzięki rejestratorowi hybrydowemu. Dzięki nim można podłączyć analogową kamerę wraz z megapikselowa kamerą. To daje nam duży komfort – w jednym pomieszczeniu jest słabsza kamera, w tym ważniejszym zaś mamy zupełnie inną, lepszą jakość. Da się to pogodzić.

Dla niektórych użytkowników pojęcie kamery IP kojarzy się z bardzo wysokiej klasy sprzętem, a nie zawsze tak jest. Najprostsze kamery IP mają obraz bardzo podobny do tego jaki uzyskamy z kamer analogowych więc nie warto przepłacać. Co innego kamera megapikselowa IP daje nam wysoką rozdzielczość obrazu. To cenna uwaga dla wszystkich niezdecydowanych. Najlepiej jednak zasięgnąć porady wykwalifikowanego pracownika, który doradzi odpowiedni sprzęt dla naszych wymagań i zasobności portfela. Każdy sektor bardzo dynamicznie się rozwija, dlatego nie zdziwi nas niedługo fakt, że za jakiś czas większość systemów będzie bazowała na technologii IP. Warto iść z duchem czasu. Cała oferta dostępna pod adresem: https://www.montersi.pl/monitoring-ip

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here