Pracuj szybciej z gwoździarką

Wbijanie gwoździ, gdy jest ich kilkaset, może zająć sporo czasu. Aby przyśpieszyć to zadanie, warto rozważyć zakup gwoździarki. Dzięki niej można wbić nawet kilkadziesiąt gwoździ w ciągu minuty. Takie narzędzie jest niezbędne w dekarstwie, stolarstwie i na budowie.

Problemem może być jednak wybór odpowiedniego sprzętu – zwłaszcza, że rodzajów gwoździarek jest całkiem sporo. Wybór konkretnego narzędzia zależy od potrzeb oraz miejsca pracy.

Pneumatyczna, akumulatorowa czy elektryczna?

Przede wszystkim gwoździarki różnią się między sobą rodzajem zasilania. Ma to ogromne znaczenie dla sposobu, w jaki gwoździarka będzie eksploatowana. Dekarz nie będzie pracował na wysokości z narzędziem pneumatycznym – konieczność podłączenia jej do ciężkiego kompresora sprawi, że będzie to kompletnie niepraktyczne rozwiązanie. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie model akumulatorowy.

Z drugiej strony w stolarni, gdzie praca jest stacjonarna, dużo lepszym wyborem będzie gwoździarka elektryczna lub pneumatyczna. Oba rodzaje pozwalają na długotrwałe wbijanie gwoździ. Takie modele mają też najczęściej większe magazynki, pozwalające pomieścić kilkaset gwoździ. W przypadku akumulatorowych jest to około 100 sztuk.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze gwoździarki?

Podstawową sprawą, na którą koniecznie należy zwrócić uwagę, jest wyważenie gwoździarki. Musi ona pewnie leżeć w ręce. Inaczej możemy mieć problem po pierwsze z długotrwałą pracą, a po drugie – z równym wbijaniem gwoździ.

Rękojeść gwoździarki powinna być pokryta miękkim, antypoślizgowym materiałem. Drgania przy wystrzale gwoździa nie są może duże, jednak przy pracy w trybie ciągłym niewygodna pozycja ręki może powodować ból lub uraz nadgarstka.

Niezbędną opcją jest też szybki podgląd zawartości magazynku. Warto wiedzieć, ile gwoździ nam jeszcze zostało na taśmie, aby móc zaplanować sobie pracę. Wziernik powinien być skonstruowany tak, by ocena zawartości nie wymagała przerwania pracy albo przyjmowania niebezpiecznej pozycji.

Należy także rozważyć, z jakim materiałem pozwala pracować dana gwoździarka. Istnieją narzędzia przeznaczone do pracy z drewnem i miękkimi materiałami, nie wbijemy nimi natomiast gwoździa w beton. Najbardziej uniwersalne pod tym względem są gwoździarki pneumatyczne, jednak nawet wśród nich niektóre modele mają dodatkowe ograniczenia.

Ostatnią kwestią jest prędkość wystrzału (a w przypadku gwoździarek pneumatycznych – ciśnienie robocze). Bardziej zaawansowane modele pozwalają na regulację tej wartości. Dzięki temu możemy dopasować ją do rodzaju materiału i jego twardości.

A jakie gwoździe do gwoździarki?

Kupując gwoździarkę, należy pamiętać, że współpracuje ona z określonym rodzajem gwoździ: o dopuszczalnej długości, średnicy i rodzaju łebka. Gwoździe muszą być umieszczone na specjalnej taśmie (papierowej, plastikowej, a najczęściej drucianej), aby zapewnić równomierne przesuwanie się ich w magazynku.

Próba wykorzystania gwoździ spoza dopuszczalnego zakresu może zepsuć narzędzie. Warto mieć to na uwadze, że w przypadku obowiązującej gwarancji, może nas nie objąć darmowa naprawa.

Jacy producenci, jakie sklepy?

Wśród gwoździarek pneumatycznych popularnością i zaufaniem cieszą się modele od japońskiej Makity. AN943K oraz AF505N to chętnie wybierane produkty, pojawiające się często w rankingach najlepszych gwoździarek. Alternatywą są gwoździarki bębnowe (czyli z dużymi magazynkami) od Yato.

W przypadku sprzętu akumulatorowego warto wspomnieć Hikoki NR1890DBCL W9Z, zasilany akumulatorem litowo-jonowym 18V, oraz DeWalt DCN660NT. Obie gwoździarki cechują się niewielką wagą, pozwalającą na wygodną pracę. Oba posiadają także praktyczne blokady, zapobiegające przypadkowemu wystrzałowi gwoździa.

Szeroki wybór gwoździarek można znaleźć w marketach budowlanych. W sieci bogatą ofertę gwoździarek ma narzedzia.pl, oferując gwarancję producenta  i serwis posprzedażowy bezpośrednio u dystrybutorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here