Akwarium morskie to zupełnie inny świat niż akwarium słodkowodne, tak dobrze znane wszystkim, którzy choć raz spotkali się z hobby, jakim jest akwarystyka. Jednak pomimo wielu wymagań, jakie nakłada na właściciela, akwarium słonowodne jest naprawdę wspaniałym przejawem pasji i potrafi prezentować się zachwycająco. Oczywiście jeśli zostanie prawidłowo wyposażone.
Wielkość akwarium determinuje hodowane gatunki
To oczywista prawda, która sprawdza się zawsze – w przypadku akwariów morskich narzuca jednak pewne odmienne ograniczenia. Na początek warto wiedzieć, że najlepszym rozwiązaniem nie będzie zamiana starego akwarium słodkowodnego w nowe, morskie. Wymagania dotyczące sprzętu są bowiem zupełnie różne i nie da się prosto przenieść elementów z jednego zbiornika do drugiego.
Jakie zatem akwarium morskie warto kupić? Przede wszystkim nie powinno być za wysokie, ponieważ wówczas rozchodzenie się światła, mającego kluczowe znaczenie dla koralowców, będzie gorsze. Jego wielkość z kolei będzie istotnie wpływała na hodowane gatunki – w przypadku małych rozmiarów zbiornika, najpewniej gatunki hodowane ograniczą się do miękkich koralowców. Ogromne zbiorniki to z kolei miejsce dla twardych koralowców.
Żywa skała – bez niej nie da się obejść
Żywa skała to nie tylko element dekoracyjny, ale przede wszystkim funkcjonalny. Jest naturalną częścią wyposażenia, na której zagnieżdżają się mikroorganizmy, przede wszystkim bakterie, ale także pierwotniaki czy glony. Służy między innymi osadzaniu koralowców, ale musi być też stosowana w celu prowadzenia filtracji biologicznej. Z powodzeniem zastępuje media filtracyjne, zakładane w filtrach słodkowodnych.
Jeśli nie mamy możliwości, aby kupić ją od zaprzyjaźnionego hodowcy, najlepszym pomysłem będzie jej wyhodowanie w wodzie przygotowanej do hodowania zwierząt morskich. Oczywiście, zajmie to trochę czasu, jednak profesjonalne akwarium morskie praktycznie nie może się bez niej obejść.
Oświetlenie
W przypadku akwarium morskiego jest absolutnie niezbędne, aby oświetlenie jak najbardziej przypominało naturalne warunki, w jakich mieszkają ryby. Powinno posiadać zakres długości fal z obszaru światła niebieskiego. Najpewniej będzie musiało być włączone przez cały czas, zwłaszcza dla wymagających koralowców.
Odpieniacz
Kolejnym elementem wyposażenia, absolutnie niezbędnym w morskim akwarium, jest odpieniacz. Pełni on podobną rolę jak klasyczny filtr w akwarium słodkowodnym. Jest odpowiedzialny za usuwanie wielu odpadków i zabrudzeń, które gromadzą się systematycznie w zbiorniku. Zapobiega zmianie warunków oraz chroni ryby lub koralowce przed niesprzyjającymi zmianami czy też produktami własnej przemiany baterii.
Ze względu na to, jak ważny jest odpieniacz, należy już od samego początku zainwestować w jego najbardziej wydajną i najlepszą wersję. Taki modeli nie tylko długo popracuje, ale i będzie bardziej energooszczędny.