Mówi się, że kuchnia to „serce” każdego domu. Okazuje się, że właśnie w tym pomieszczeniu domownicy spędzają najwięcej czasu. Oprócz funkcjonalnego wyposażenia w postaci mebli kuchennych warto skupić szczególną uwagę na oświetleniu. To powinno dawać optymalny komfort użytkowania przestrzeni kuchennej. Jakie oświetlenie w kuchni sprawdzi się najlepiej? Szczegóły przedstawiamy poniżej.
Światło rozproszone
W kuchni bez względu na jej metraż najlepiej sprawdza się światło rozproszone. To takie, które najpierw pada na sufit, by później oświetlać całe wnętrze. Takie oświetlenie minimalizuje ryzyko powstawania cieni na ścianach kuchni, szafkach czy blacie, dzięki czemu przestrzeń robocza jest zawsze jasna.
Jeśli pod uwagę weźmiemy zastosowanie światła rozproszonego, najlepiej sprawdzają się żyrandole kuchenne w postaci sufitowych plafonów. Ich wielkość i design nie ma większego znaczenia, ważne, aby montować je w centralnym punkcie sufitu, dokładnie na środku całego wnętrza.
Oświetlenie strefy roboczej
Pamiętajmy jednak, że główny żyrandol nie wystarczy, w móc w kuchni funkcjonować komfortowo. Konieczne jest dodatkowe oświetlenie punktowe, szczególnie w strefie blatu roboczego. Tutaj świetnie sprawdzą się małe reflektory, które rzucają światło kierunkowo lub listwy LED montowane pod szafkami.
Najlepiej wybierać światło o barwie jasnej i białej. To ciepłe i żółte należy przeznaczyć na przykład do pokoju sypialnianego. Jeśli kuchnia nie posiada okna, oświetlenie powinno przypominać to naturalne, dzienne i być jak najbardziej neutralne. Takie jest najkorzystniejsze, patrząc nie tylko na względy funkcjonalne użytkowania kuchni, ale i mając na uwadze wzrok domowników.
Na co zwrócić szczególną uwagę?
O ile walory estetyczne nie mają większego znaczenia, a producenci żyrandoli, plafonów i wszelkich lampek dają nam naprawdę szeroki wybór różnych akcesoriów oświetlenia, które można dobierać chociażby ze względu na indywidualny gust czy styl aranżacji kuchni, tak należy pamiętać o wyborze światła, które będzie energooszczędne. To dlatego tak ogromną popularnością cieszy się oświetlenie LED.
Co istotne, w kuchni panują specjalne warunki, oświetlenie powinno być odporne na działanie wysokich temperatur oraz wilgoci. Zawsze zwracajmy więc uwagę na parametry techniczne wszystkich elementów kuchennego oświetlenia.
Jakich lamp nie wybierać? W kuchni jako oświetlenie główne zapewne nie sprawdzi się światło punktowe w postaci lamp wiszących. Takiego nie warto montować w jej centralnej części ani tym bardziej przy blatach roboczych. Będą niefunkcjonalne, rzucają cień na strefę roboczą i nie doświetlają odpowiednio całej kuchni. Takie elementy oświetlenia warto natomiast zastosować nad stołem, jeśli na przykład w kuchni znajduje się strefa jadalni.
Pamiętajmy, że dobre oświetlenie jest jedną z kwestii priorytetowych, jaką należy uwzględniać już na etapie projektowania tego wnętrza.