W swojej codziennej pracy profesjonalni architekci wykorzystują szereg programów, dzięki którym możliwe jest nie tylko wykonanie rysunków technicznych, ale również ich wymiarowanie przestrzenne oraz wizualizacja całego projektu. Profesjonalny program do aranżacji wnętrz powinien więc być maksymalnie funkcjonalny i dopasowany do potrzeb konkretnego biura architektonicznego.
- Projektowanie wnętrz i architektury od podstaw
- BIM dla architekta – czy jest potrzebny?
- Program do aranżacji wnętrz a swoboda projektowania
Jakość i wysoki standard usług – na te dwa cele stawiają architekci, a w ich osiągnięciu pomaga program do aranżacji wnętrz. W połączeniu ze znajomością trendów, umiejętnościami artystycznymi, wyobraźnią przestrzenną i talentem, właściwie dobrane oprogramowanie czyni projektowanie wnętrz nie tylko przyjemnym, ale również wydajnym. Zatem, jaki program do projektowania wnętrz wybrać?
Projektowanie wnętrz i architektury od podstaw
Biura architektoniczne często świadczą usługi kompleksowe, a więc w zakres ich kompetencji wchodzi zarówno projektowanie architektury, jak i projektowanie wnętrz. W tym wypadku oprogramowanie powinno być równie kompleksowe jak świadczone usługi, tak, aby architekt w ramach jednego programu mógł wykonać rysunek techniczny i stworzyć na jego podstawie wizualizację całego budynku i poszczególnych wnętrz. Obecnie wiele programów spełnia te kryteria, ale jednym z wiodących jest Archline z http://projektujobiekt.pl/ – oprogramowanie typu cad do projektowania wnętrz, dające możliwość tworzenia wizualizacji i kompletnych projektów.
BIM dla architekta – czy jest potrzebny?
Obecnie BIM dla architekta jest niemal niezbędny. BIM, czyli Building Information Modeling, pozwala na wykonanie projektu budynku lub wnętrza w 3D na podstawie wcześniej wykonanego rysunku technicznego w 2D. Projektowanie w technologii BIM znacznie ułatwia późniejsze przygotowanie wizualizacji oraz szczegółowe przedstawienie projektu klientowi.
Program do aranżacji wnętrz a swoboda projektowania
Program do aranżacji wnętrz ma pomagać architektowi realizować jego wizje, dlatego im mniej ograniczeń posiada wybrane oprogramowanie, tym architekt zyskuje więcej możliwości. W przypadku projektowania wnętrz ważna jest swoboda działania i możliwość tworzenia nieregularnych kształtów, oryginalnych przestrzeni i nietypowych wizji. Istotne są zatem rozbudowane funkcjonalności, które pozwolą architektowi zrealizować w pełni nawet najbardziej oryginalną i kontrowersyjną wizję wnętrza.