Program Czyste Powietrze

Różnego rodzaju programy rządowe i dotacje unijne sprawiają, że niemal każdy może wykorzystać je do poprawy zarówno funkcjonalności swojego miejsca zamieszkania, jak i do polepszenia jego wpływu na środowisko. Do takich właśnie działań należy Program Czyste Powietrze, zatem zapraszamy do zapoznania się z jego podstawowymi zasadami.

Co to za program?

Program Czyste Powietrze współdziała z programem Stop Smog. W ramach działania proekologicznego wytypowano ponad 30 miejscowości i ponad 20 gmin, które posiadają najbardziej zanieczyszczone powietrze. To właśnie tam zostaną skierowane dofinansowania w latach 2018-2029.

Celem programu jest termomodernizacja domów jednorodzinnych, które nie posiadają izolacji termicznej. Jest to dofinansowanie bezzwrotne i bez wkładu własnego, co stanowi bardzo ważny element założeń tej operacji. Dzięki temu to najbardziej potrzebujący, którzy nie posiadają własnych środków, będą mogli skorzystać z większych sum, aby poprawić stan swojego domu. Program obejmuje domy wybudowane przed 2002 rokiem, do których odnosiły się stare przepisy budowlane.

W skrócie można powiedzieć, że program termomodernizacji ma na celu przeprowadzenie kompleksowych remontów, mających na celu zmniejszenie kosztów ogrzewania tych budynków.

Jakich działań dotyczy projekt?

Projekt obejmuje dwa główne nurty działań. Pierwszym z nich jest wymiana instalacji grzewczej oraz ocieplenie domów jednorodzinnych, kwalifikujących się do programu. Drugim nurtem działań jest wsparcie finansowe deweloperów, którzy budują nowe budynki i chcieliby wprowadzić w nich nowoczesne technologie dostarczania ciepła. Warto przy tym zwrócić uwagę, iż w przypadku stosowania odnawialnych źródeł energii mogą oni otrzymać jedynie pożyczkę.

W ramach projektu mogą być rozliczane takie formy działania jak ocieplenie domu z pomocą styropianu, wymiana okien na nowe, wzmocnienie i uszczelnienie konstrukcji. Następuje zwrot kosztów poniesionych podczas prowadzenia działań, w tym kwoty przeznaczonej na zakup materiałów oraz kosztów wynajęcia odpowiedniej ekipy remontowej.

Efekt końcowy

W wyniku zaskoczenia projektu planowane jest uzyskanie poprawy jakości życia ludności, poprzez podniesienie standardów ich mieszkania. Zainteresowani będą ponosili mniejsze koszty ogrzewania w ciągu zimy, a jednocześnie będą mogli uprościć proces ogrzewania na przykład poprzez rezygnację z opalania węglem.

Druga korzyść to aspekt typowo ekologiczny. Ogrzewanie domu poprzez spalanie paliwa (zazwyczaj węgla) w starym piecu przyczynia się do powstawania smogu. Również korzystanie z ogrzewania miejskiego (CO) jest procesem zanieczyszczającym atmosferę – tym więcej, im więcej tej energii grzewczej potrzeba. A jej ilość rośnie, kiedy dom jest nieocieplony i nieszczelny.

Dlatego każde działanie, które zmniejsza zapotrzebowanie na energię (cieplną, elektryczną itd.), przyczynia się do zachowania lepszego stanu atmosfery.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here