Nieco przytulności, czyli do czego można zastosować tkaniny w modnych ogrodach

W przestrzeniach przeznaczonych do wypoczynku świetnie sprawdzają się tkaniny – budują one przytulny i komfortowy klimat oraz dodają trochę ciepła. Są wręcz nieocenione w tworzeniu wielobarwnych, dekoracyjnych kompozycji w rozmaitych stylach. Pojawiają się w aranżacjach klasycznych, minimalistycznych, a nawet geometryzujących.

Dziś chcielibyśmy pokazać, że tkaniny pojawiają się regularnie nie tylko w modnych projektach wnętrzarskich. Stanowią także ciekawe uzupełnienie wyposażenia komfortowych ogrodów. Jak stosować tekstylia, żeby były praktyczne i dekoracyjne w przydomowej strefie komfortu?

Różne oblicza tkaniny w ogrodzie

Tkaniny w ogrodzie pełnią rozmaite funkcje. Mają także szereg właściwości, które ułatwiają ich codzienne używanie. Ze względu na trudne warunki, którym muszą sprostać, tkaniny powinny być przede wszystkim wodoodporne, zwłaszcza w przypadku produktów, które przechowujemy na zewnątrz przez wiele miesięcy. Gwarantuje to długofalowe użytkowanie tekstylnych akcesoriów, które nie tracą atrakcyjnego wyglądu.

Oprócz wody w ogrodzie, tkaniny są również narażone na intensywne działanie promieni słonecznych. Z tego powodu łatwo tracą intensywność kolorów lub wręcz odbarwiają się. Warto zatem zwrócić uwagę na to, czy wybrane przez nas produkty są wykonane z surowców odpornych na destrukcyjne promieniowanie UV.

Dodatkowo, niezmiernie przydatną właściwością okazuje się plamoodporność oraz łatwość czyszczenia, jeśli zabrudzenia już się pojawią. Jest to szczególnie ważne w przypadku poduszek i elementów wyposażenia ogrodowego, w miejscu wypoczynku, które musi zawsze być czyste i higieniczne.

Gdzie można znaleźć tkaniny?

Tekstylia stosuje się na wiele sposobów. Najczęściej w ogrodach pełnią one funkcję praktyczno-dekoracyjną. Jakie są najpopularniejsze metody wykorzystania ich poza czterema ścianami domu?

Poduszki dla wygody i ozdoby

Poduszki dla wygody i ozdoby

Pierwszym produktem, który przychodzi na myśl, gdy rozmawiamy o tkaninach, są oczywiście poduszki. Zazwyczaj przyjmują dwie formy – dużych, praktycznych poduch, wyścielających siedziska foteli i sof, a także małych, dekoracyjnych poduszeczek, które może i poprawiają komfort siedzenia, ale przede wszystkim mają być ozdobą.

Pięknym przykładem zastosowania poduszek na siedziska jest, dostępny w sklepie Bazkar.pl, polipropylenowy zestaw mebli Corfu, z wygodnymi poduchami, na które nałożono poszewki z tkaniny poliestrowej. Jest ona szybkoschnąca, niezmiernie wytrzymała oraz odporna na plamy. Przykuwa wzrok, dzięki pięknym i intensywnym kolorom. Jeśli uzupełnimy je dodatkowo o wzorzyste poduszeczki, uzyskamy intrygujący zestaw, w mocno nowoczesnym stylu.

Pokrowce na meble – okryj i zabezpiecz

Zupełnie czego innego oczekuje się od tekstyliów, wykorzystywanych jako pokrowce ogrodowe. Ich zadaniem jest zabezpieczenie mebli oraz innych elementów wyposażenia ogrodowego, przed destrukcyjnym działaniem wilgoci. Najczęściej wytwarza się je zatem z tkanin polipropylenowych – ekstremalnie wytrzymałych i w pełni wodoodpornych.

Salon w ogrodzie? Dywany do użytku zewnętrznego

Część aktualnych tendencji stylistycznych postuluje wprowadzanie tkanin do wszystkich przestrzeni. W stylu globalnego nomady, niektórzy architekci proponują nawet używanie wzorzystych dywaników, z grubej przędzy nawet na tarasach lub ogrodowych podestach. Ze względu na możliwość łatwego przemoczenia materiałów oraz późniejszą trudność w osuszaniu ich, najlepiej jednak układać je wyłącznie na zadaszonych tarasach lub w zamkniętych oranżeriach.

***

Tkaniny stanowią główną ozdobę strefy przeznaczonej do wypoczynku w ogrodzie. Dzięki nim możemy wygodnie usiąść w fotelach, ukryć cenne przedmioty przed deszczem lub zmienić powierzchnię tarasu w przytulny salon. Gwarantują przyjemny relaks i poprawienie wyglądu ogrodowej przestrzeni, sprawiając, że możemy poczuć się w niej równie wygodnie, jak… w domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here