Projektowanie wnętrz w stylu skandynawskim.

Opisując styl skandynawski w każdej jego definicji natkniemy się na 3 podstawowe cechy: prostota, minimalizm i funkcjonalność. Jak je uzyskać? Poniżej kilka praktycznych porad jak zaprojektować wnętrze w stylu skandynawskim.

Podstawowym kolorem w projektowaniu wnętrz skandynawskich jest biel …

Sama biel nie dałaby jednak takiej przytulności, jaką oferują wnętrza skandynawskie. Często stosowane w projektowaniu wnętrz skandynawskich są różne odcienie bieli, czyli gołębia szarość, miękkie, ciepłe biele oraz odcienie bieli wpadające w niebieskości. Takie jasne barwy i biele powiększają i rozjaśniają optycznie wnętrza. Pomieszczenia wydają się jaśniejsze, większe. Często okna nie mają dekoracji, zasłon, dzięki czemu do pomieszczeń wpada więcej światła, jeszcze bardziej je rozświetlając. Białe ramy okienne wtapiają się w panującą we wnętrzu kolorystykę.

Zwróćmy uwagę, że w przypadku wnętrz skandynawskich jasna jest też podłoga. Najczęściej w postaci bielonego drewna lub desek malowanych na biało. Jest to bardzo ważne, ponieważ często entuzjaści stylu skandynawskiego nie mogą przekonać się do tak jasnej podłogi, a jest to podstawa wnętrz skandynawskich. Takie jasno-białe tło otwiera możliwości na użycie kolorowych akcentów. Można wnętrza pozostawić tylko w takich jasnych barwach, ale nie koniecznie. W skandynawskich wnętrzach świetnie sprawdzą się kolorowe wzory typu Marimekko. Zwariowane kolorowe tapety, materiały albo obrazy rozbawią pomieszczenia.

Materiały w ich czystej formie, a i sama forma prosta.

Używajmy naturalnych materiałów, podkreślajmy różnorodność faktur. Drewno jest podstawowym materiałem, na podłogach, ścianach czy w meblach. Można stosować naturalne deski, malować je na biało. Piękną strukturę daje cegła najlepiej pomalowana na biało. Może trochę ozdób ściennych (sztukateria, ale bardzo subtelna). No i oczywiście ocieplające materiały: poduszki, obiciowe materiałowe kanapy, kocyki, dywany.

W skandynawskich wnętrzach nie ma żadnych łuczków czy falek. Wszystko powinno być tak proste, że aż trudne do osiągnięcia. Prostota pomieszczeń i mebli dopiero w zestawieniu z dodatkami, detalem da pożądany efekt. Delikatny detal, meble stare czy stylizowane na stare oraz ikony designu i oczywiście dodatki dodadzą klimatu i przytulności.

wnętrza skandynawskie

Piękne i klimatyczne przedmioty we wnętrzach.

Jednak projektowanie wnętrz skandynawskich to nie tylko powyższe cechy. Celem skandynawskiego stylu i wzornictwa było aby piękne i funkcjonalne przedmioty były dostępne dla każdego. Dlatego przedmioty, które produkowane są masowo, z tanich materiałów mają piękną formę. We wnętrzach wykorzystywane są też stare meble, lampy , dekoracje. Są one odświeżane i ponownie wstawiane do wnętrza. Użycie starych przedmiotów bardzo ociepla pomieszczenia i dodaje im ducha. Jeśli ktoś ma możliwość to okrągły kominek/koza w rogu pokoju jest koniecznością. Wpływa to na jakość całej przestrzeni. Wszystko co znajduje się we wnętrzu jest po prostu ładne sprawiając, że wszędzie gdzie spojrzymy napotykamy się na ciekawe elementy – dzięki temu cały wystrój wnętrza postrzegany jest bardzo pozytywnie.

Przed rozpoczęciem projektowania wnętrz skandynawskich należy skupić się na ich funkcjonalności. Wnętrza skandynawskie zwracają na to bardzo dużą uwagę. Aby osiągnąć naprawdę dobry efekt, należy mocno zastanowić się jak będzie używane każde pomieszczenie, gdzie będzie czytana książka, gdzie pijemy kawę, relaksujemy się czy pracujemy. Trzeba zrobić listę „miejsc” i te miejsca odpowiednio zorganizować i zagospodarować. Wtedy okaże się, że nagle w rogu pomieszczenia przy oknie pojawi się fotelik z lampką i podnóżkiem i to nie dlatego, aby stworzyć skandynawski klimat wnętrza, ale po to – żeby mieć swoje miejsce. Na tym właśnie to polega. Wiele ciekawych inspiracji znaleźć można – inspiracje w stylu skandynawskim.

Ekologia. Balkon i taras kolejnymi pokojami domu.

Użycie ekologicznych elementów wyposażenia czy odnowionego starego mebla we wnętrzach idzie w zgodzie z ideologią skandynawskiego projektowania. A w architekturze dobrze zaizolowane domy, użycie pomp ciepła czy innych ekologicznych metod pozyskiwania energii. Wszystko to przekłada się na późniejszy komfort mieszkania. Należy zadbać również  o zaaranżowanie tarasu czy balkonu. Powinien on być przytulny i zaprojektowany według tych samych zasad co całe mieszkanie czy dom. Białe ściany, przytulne meble, lampki i dodatki – czyli tworzymy kolejny salon na balkonie czy tarasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here