Posiadanie kominka w domu ma praktycznie same plusy, poza jednym małym minusem: koniecznością przygotowania drewna opałowego na zimę. Wiadomo, że trzeba zrobić to wcześniej i i odpowiednio przygotować drewno, by służyło nam przez całą zimę.

Jest wiele możliwości przygotowania drewna na zimę do kominka – niektóre z nich to:

  • kupno gotowego, przygotowanego drewna, które spokojnie można przechowywać w domu;
  • kupno niepołupanego drewna i przygotowanie go samodzielnie przy pomocy urządzenia jakim jest łuparka świdrowa.

Niewątpliwie samodzielne przygotowanie drewna na opał sprawia, że można poczuć prawdziwe przygotowania do zimy i wbrew pozorom wcale nie jest takie trudne. Wszystko bowiem zależy do umiejętności i ostrożności osoby operującej łuparką świdrową. Do przygotowania drewna na zimę potrzebujemy nie tylko odpowiednich narzędzi, ale i miejsca na tę czynność.

Pozyskiwanie opału na zimę dzięki łuparce świdrowej

Organizacja drewna na zimę przy pomocy łuparki jest łatwa i szybka. Łuparka świdrowa to urządzenie, które polega na ruchu obrotowym i pracą specjalnym świdrem. Dzięki niemu kloce drewna mogą być szybko rozłupane na mniejsze kawałki. Wystarczy tylko wybrać świder o odpowiedniej średnicy. Łuparka świdrowa (https://forsplit.pl/pol_m_Luparki-do-drewna_Luparki-swidrowe-150.html) z powodzeniem wyparła tradycyjne rąbanie drewna, jest zdecydowanie szybsza od siekiery, dużo skuteczniejsza i mimo wszystko potrzebuje mniej miejsca.

Dodatkowym sposobem na pozyskanie opału na zimę do komina jest tak zwana „gałęziówka”. To sposób, który wykorzystuje drzewny recykling. Gałęziówka to określenie na odpady, które powstają wskutek wycinki drzew, każdy, kto chce pozyskać takie odpady musi zgłosić się do rejonowego leśniczego, który wyznacza miejsce na zbieranie tych odpadów. Zebrane drewno trzeba samemu przebrać i pociąć, ale jest to naprawdę niewielka praca w porównaniu z tym, że to bardzo tani sposób na pozyskanie opału. Dotyczy to przede wszystkim domowych kominków.

Przygotowanie drewna na zimę wiąże się także z jego odpowiednim przechowywaniem. Coraz więcej osób decyduje się na przechowywanie drewna pod domem, drewno opiera się na jednej ścianie, można je dodatkowo zabezpieczyć jakimiś deskami czy siatką. Takie drewno na ścianie domu to dodatkowa dekoracja, która naprawdę efektownie wygląda. Drewno powinno być też uprzednio suszone, żeby zachować swoje właściwości.

Sposobów na przechowywanie drewna do kominka na zimę jest mnóstwo, należy do nich zaliczyć między innymi takie jak:

  • ułożenie drewna na ścianie;
  • przechowywanie drzewa w altanie na zewnątrz;
  • specjalna drewniana szopa, która zapewni odpowiednie zadaszenie i ochronę przed wilgocią.

Warto wiedzieć, że drewno kominkowe może być przechowywane tylko przez rok, ponieważ wtedy zachowuje swoje właściwości i sprawia, że można je w pełni wykorzystać w trakcie palenia. Każde obłupane dzięki łuparce świdrowej musi mieć zapewniony ciągły dostęp do wentylacji i przewiewu, to pozwoli na ustalenie odpowiednich przyzwyczajeń. Dzięki odpowiednim zapasom drewna kominek domowy może cieszyć swym blaskiem i ciepłej nie tylko zimą, ale i przez cały rok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here