Rodzaje kotłów kondensacyjnych gazowych — jaki gazowy kocioł kondensacyjny wybrać

0
996

Kotły kondensacyjne gazowe należą do najbardziej wydajnych, ekonomicznych i przyjaznych środowisku naturalnemu systemów ogrzewania domu oraz uzyskania ciepłej wody użytkowej. Z tych też względów cieszą się one ogromną popularnością i wybierane są nie tylko jako ogrzewanie gazowe do nowych domów, ale również zastępują mniej ekologiczne i efektywne urządzenia w remontowanych mieszkaniach. Na czym zatem dokładnie polega działanie kotłów kondensacyjnych i jaki kocioł gazowy wybrać?

Co to jest kocioł kondensacyjny gazowy? 

Kocioł gazowy kondensacyjny jest urządzeniem grzewczym, które „produkuje” ciepło na dwa sposoby: wytwarzając je podczas spalania gazu ziemnego oraz odzyskując je z powstających spalin. Ta druga droga możliwa jest dzięki zastosowaniu zamkniętej komory spalania i wykorzystaniu zjawiska kondensacji, czyli skraplania wody ze spalin i odzyskiwania z niej energii, która później służy do ogrzania pomieszczeń lub podgrzania wody. Taki system pracy sprawia, że kocioł gazowy działa z wysoką sprawnością, a do tego jest przyjazny środowisku naturalnemu, ponieważ zmniejsza emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Rodzaje kotłów kondensacyjnych gazowych

Jeżeli chodzi o rodzaj urządzenia to do wyboru są kotły gazowe dwufunkcyjne oraz jednofunkcyjne. Kocioł jednofunkcyjny, służy przede wszystkim do ogrzewania pomieszczeń. Może on jednak także podgrzewać wodę, jeżeli połączy się go z zasobnikiem, czyli specjalnym zbiornikiem na wodę o dużej pojemności. Drugi i jednocześnie popularniejszy typ zapewnia funkcję centralnego ogrzewania i przepływowo podgrzewa wodę użytkową. Przykładem kotła gazowego dwufunkcyjnego jest niezwykle nowoczesny, elegancki ALTEAS marki Ariston, którym można sterować zdalnie za pomocą aplikacji. Dzięki zastosowaniu innowacyjnego wymiennika ciepła ze stali nierdzewnej zapewnia on bardzo wydajną pracę, a dzięki specjalnemu systemowi kontroli spalania gwarantuje optymalną sprawność w każdych warunkach. Dodatkowo kocioł posiada funkcję samodzielnego dostosowywania temperatury, minimalizacji strat zimnej wody oraz przypomnień o przeglądzie Innym przykładem dwufunkcyjnego kotła kondensacyjnego jest nowy model CARES S marki Ariston o kompaktowych wymiarach, wysokiej sprawności i mocy 24 Kw, który można zobaczyć tutaj: https://www.ariston.com/pl-pl/produkty/kotly-gazowe/kondensacyjne/cares-s/. Jego największym wyróżnikiem jest wymiennik ze stali nierdzewnej, niezawodna jakość, bardzo cicha praca i odporna na uszkodzenia, metalowa obudowa. Ważne jest także, że można zamontować go nawet w miejscu narażonym na zachlapanie, np. nad wanną, ponieważ posiada współczynnik ochrony przed porażeniem IPX5D.

kocioł kondensacyjny gazowy

Jaki kocioł wybrać do mieszkania, a jaki do domu jednorodzinnego?

Najważniejszymi kwestiami, które należy wziąć pod uwagę dobierając kocioł gazowy jest jego powierzchnia domu czy mieszkania, liczba lokatorów, a także punkty poboru wody. W przypadku mieszkań, apartamentów i domów o powierzchni do 70 m2 najlepszą opcją będzie kocioł dwufunkcyjny, taki jak ALTEAS, GENUS ONE czy nowy, ekonomiczny CARES S. Każdy z tych modeli zapewni mieszkańcom optymalny komfort cieplny i wygodny dostęp do ciepłej wody użytkowej, a ich małe wymiary pozwolą na montaż nawet w niewielkiej kuchni czy łazience. Osoby, poszukujące idealnego rozwiązania do dużego domu jednorodzinnego, posiadającej dwie łazienki na różnych poziomach, powinny z kolei wybrać kocioł gazowy z zasobnikiem wody. Dzięki temu będą miały gwarancję, że w ich domu będzie panował optymalny komfort cieplny, a przy tym ciepłej wody nie zabraknie nawet wtedy, gdy w tym samym czasie ktoś z domowników będzie brał prysznic, inny kąpał się w wannie, a jeszcze inny – mył w kuchni naczynia.

Kondensacyjne kotły gazowe – podsumowanie

Kotły gazowe kondensacyjne stanowią bardzo wydajne i ekologiczne źródło ciepła, możliwe do zainstalowania w każdym domu i mieszkaniu, posiadającym dostęp do sieci gazowniczej. Aby jednak w pełni cieszyć się ich możliwościami ważny jest wybór rodzaju urządzenia, dostosowanie jego mocy i przepustowości, a także dodatkowych opcji i udogodnień. Na szczęście nowoczesne kotły gazowe jedno- i dwufunkcyjne Ariston są wysoce sprawne, łatwe w obsłudze, umożliwiają zdalne sterowanie, a nierzadko również diagnostykę. Do tego są stylowe, eleganckie i wytrzymałe. Stanowią więc najlepszy wybór w przypadku ogrzewania gazowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here