Położenie pokrycia dachowego wieńczy całą budowę. Od trwałości i wytrzymałości dachu zależy komfort mieszkania w budynku, koszty jego ogrzewania i eksploatacji, dlatego tak ważne jest, aby wybierać pokrycie, które będzie idealnie dopasowane do rodzaju i przeznaczenia budynku.

 

Dachówka ceramiczna

 

Jednym z najpopularniejszych rodzajów materiału do pokrycia dachowego jest dachówka ceramiczna. Chociaż jej cena jest stosunkowo wysoka, to można ją znaleźć na wielu dachach, nie tylko budynków prywatnych, ale również publicznych.

 

Dachówka ceramiczna jest mrozoodporna, co nie pozostaje bez znaczenia w warunkach polskich, w których zimy nadal bywają bardzo mroźne. Prawidłowo położona dachówka ceramiczna bardzo dobrze odprowadza wodę i jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Dużym plusem jest możliwość ingerencji w raz położone pokrycie i wprowadzenia zmian, np. wstawienia okna lub przymocowania drabinki. Osoby decydujące się na dachówkę ceramiczną cenią sobie możliwość wyboru jej koloru i kształtu.

 

Dachówka betonowa

 

Dachówka betonowa jest równie popularna jak dachówka ceramiczna. Nie ustępuje jej jakością, jest za to tańsza, przez co decydują się na nią inwestorzy o mniej zamożnym portfelu. Dachówka betonowa ma bardzo dobrą izolacyjność akustyczną i termiczną. W porównaniu do dachówki ceramicznej, jest nie tylko lżejsza i tańsza, ale niestety również mniej estetyczna, chociaż na rynku dostępne są modele w wielu wzorach i kolorach.

 

Blachodachówka

 

Wielu inwestorów rezygnuje z tradycyjnej dachówki na rzecz blachodachówki. Blachodachówka jest hybrydą, łączącą w sobie cechy klasycznej dachówki z funkcjonalnością blachy. Ten rodzaj pokrycia charakteryzuje się niewielkim ciężarem. Z jednej strony jest to plus, ponieważ pokrycie nie obciąża nadmiernie konstrukcji budynku, jednak z drugiej strony niska waga wiąże się z koniecznością bardzo solidnego przytwierdzenia blachodachówki do łat, co podnieść może wartość inwestycji. Blachodachówkę stosuje się najczęściej na dachach o prostej budowie, bowiem w przypadku dachów wielospadowych, które maja skomplikowaną więźbę, pokrycie to jest nieopłacalne.

 

Blacha

 

Przy wyborze pokrycia dachowego coraz częściej bierze się pod uwagę blachę. Jej zastosowanie na dachach budzi kontrowersje, jednak przy inwestycji w doskonały materiału jak ten dostępny na stronie http://www.krak-zinc.pl/oferta/blacha-aluminiowa/systemy-dachowe/blacha-aluminiowa-prefalz-na-rabek-stojacy/, pokrycie dachowe z blachy znakomicie spełnia swoje funkcje.

 

Blacha jest materiałem stosunkowo tanim i lekkim, co dla wielu inwestorów jest bardzo ważne. Przy jej zastosowaniu trzeba jednak pamiętać o wykonaniu bardzo dobrej izolacji cieplnej, bowiem sama blacha takiej nie zapewnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here