Rola ściennych obrazów w nowoczesnych aranżacjach wnętrz

0
1768

Aktualnie obowiązujące trendy w zakresie aranżacji nowoczesnych przestrzeni – zarówno tych mieszkalnych, jak i biurowych, promują raczej rozwiązania minimalistyczne, o stonowanej kolorystyce oraz z zastosowaniem wysokiej jakości materiałów wykończeniowych. Takie otoczenie sprzyja skutecznemu wyeksponowaniu różnego rodzaju dodatków, dzięki którym pomieszczeniu nadaje się pewnego charakteru, stylu i smaku. Jednym z najpopularniejszych takich dodatków są obrazy na ścianę. Jest to jedna z najstarszych form dekoracji przestrzeni. W zależności od zamierzonego efektu, można zdecydować się na obrazy nawiązujące do przeszłości, poprzez które możemy podkreślić nasze przywiązanie do tradycji, kultury bądź sprawić wrażenie pewnej dostojności, klasy. Coraz częściej mamy jednak do czynienia z aranżacją wnętrza za pośrednictwem nowoczesnych obrazów na ścianę.

Ogranicza nas tylko wyobraźnia

Właściwy dobór obrazu powinien nawiązywać do wnętrza kolorystycznie bądź pasować formą. Najlepsi architekci potrafią połączyć wspólne cechy pomieszczenia i treści /formy obrazu w sposób podprogowy – nawiązując odpowiednim kątem nachylenia linii czy ukrytych figur geometrycznych na obrazie do rozwiązań zastosowanych w pomieszczeniu. Płótno to najczęściej stosowany materiały jeśli chodzi o obrazy na ścianę, ale nie jedyny, ponieważ w zależności od rodzaju dominującego materiału wykończeniowego w danej przestrzeni, można pokusić się o obraz malowany na szkle, drewnianej desce, a nawet bezpośrednio na ścianie. Zadaniem obrazu nie zawsze jest ukazywanie jednoznacznych treści i przesłania, chodzi także o dopasowanie formy, która jest w stanie nas zaciekawić, pobudzić wyobraźnię i skłonić do refleksji.

By poczuć się dobrze

Zwyczajowo przyjęło się, że obrazy zdobią przede wszystkim ściany salonów i pokoi. W nowoczesnych pomysłach aranżacji wnętrza nie stosuje się takich ograniczeń, bo czyż nie będziemy lepiej czuli się w kuchni, gdzie królują obrazy na ścianę przedstawiające soczyste owoce czy śródziemnomorski krajobraz z wyeksponowanymi wiązkami suszonych ziół i przypraw? A czy nie byłoby miło spoglądać w czasie kąpieli w łazience na dziki, ożywczy wodospad w dżungli albo stos nagrzanych przy ognisku rzecznych kamieni? Z kolei obraz na ścianie w sypialni, na którym w miłosnym uniesieniu kotłowałyby się mitologiczne postaci też mógłby być niezwykle inspirujący. Z pewnością każdy z Was znajdzie swoje pomysły, jakie mógłby urzeczywistnić, wyrazić w formie jakiegoś malowidła na ścianie i sprawić by przestrzeń, która nas otacza była przyjazna, spójna i ciepła.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.gallerystore.pl/obrazy-na-sciane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here