Piękno i funkcjonalność? - czyli o tym, dlaczego warto zainwestować w dodatki we wnętrzu

Chciałbyś mieć mieszkanie lub dom, które, bez względu na ich metraż, zachwycą każdego odwiedzającego? Warto już podczas planowania aranżacji mieć w pamięci jedną rzecz. Piękne wnętrze to nie tylko idealny kolor ścian i zestaw mebli, które wpasowały się w naszą estetykę i aktualne potrzeby. To również ciekawe, przykuwające oko i funkcjonalne dodatki. Często twierdzi się, że dodatki nie są potrzebne, że sprawdzają się wyłącznie w przestrzeniach klasycznych, vintage lub glamour. Nic bardziej mylnego. Odpowiednio dobrane, wysokiej jakości produkty to świetne uzupełnienie każdego wnętrza.

Ładne i praktyczne? Krótka historia ładnych przedmiotów użytkowych

Tezy o funkcjonalności rzemiosła i sztuki są podnoszone od wieków. Szczególny wpływ na XX-wieczny sposób myślenia miał brytyjski ruch Arts & Crafts, powstały na Wyspach w latach 50. XIX wieku. Jego uczestnicy dążyli do odnowienia różnych dziedzin sztuki, poprzez wykorzystanie ich w codziennym otoczeniu człowieka. Sztuka miała być piękna i funkcjonalna. Szczególny nacisk był kładziony na jakość wytwarzanych metodami rzemieślniczymi przedmiotów. Ze względu na ciekawe wzornictwo, odwołujące się do średniowiecza, sztuki ludowej i romantyzmu, przedmioty rzemieślnicze zyskiwały na popularności. Ich stylistyka znalazła wielu naśladowców. Jaka była myśl przyświecająca twórcom? Parafrazując słowa Williama Morris, czołowego przedstawiciela ruchu: „nie trzymaj w swoim domu nic, co nie byłoby użyteczne, ani nic, przy czym nie czujesz, że jest piękne”. Czy przedmioty piękne naprawdę mogą być użyteczne? Potwierdzają tę tezę współcześni następcy XIX-wiecznych, angielskich rzemieślników – designerzy. Dodatki do wnętrz, tworzone przez oryginalnych i kreatywnych projektantów, to przedmioty wysokiej jakości, często unikatowe lub produkowane w niskich seriach.

Do czego mogą się przydać dodatki we wnętrzu?

Najbardziej podstawową rolą dodatków we wnętrzu jest oczywiście funkcja dekoracyjna. Lubimy otaczać się pięknymi przedmiotami, które często niosą ze sobą również wartości sentymentalne – mogą to być prezenty, pamiątki itp. Poza tym to zwieńczenie każdej stylizacji, tak zwana „kropka nad i”. W przypadku wnętrz surowych lub minimalistycznych stają się głównym elementem przyciągającym spojrzenie. A gdy całość urządzono z przepychem, są ciekawym akcentem stylistycznym. Trzeba również pamiętać, że dodatki to często przede wszystkim przedmioty funkcjonalne, które podnoszą komfort użytkowania pomieszczenia, organizują jego przestrzeń lub nawet, w przypadku większych form, separują konkretne strefy.

Dodatek, ale jaki?

Dodatki do wnętrz bywają przeróżne, a więcej m.in. o nich przeczytasz na stronie AkwariumSztuki.pl. Można wybierać spośród takich marek jak Kare Design, Invicta Interior. Jakiego typu przedmioty tu znajdziemy?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na klasykę użytkową. Każdy potrzebuje do swojego wnętrza elementów wyposażenia takich, jak dywany, wieszaki, półki, półeczki. Powinny to być przedmioty z charakterem i dobrej jakości. Zastosowanie do wykonania wysokiej klasy materiałów, ciekawy design sprawią, że będziemy przed długie lata używać danej rzeczy, a jej wygląd cały czas będzie zdobił nasze wnętrze.

Pokutuje przekonanie, że we wnętrzach mieszkań sztuka nie do końca się sprawdza. Nic bardziej mylnego. Jeden intrygujący obraz, nawet sporej wielkości rzeźba o niebanalnej formie lub designerskie rzemiosło (zastawa stołowa, świeczniki itp.) to idealne rozwiązanie dla każdego, kto chciałby wyrażać siebie poprzez styl swojego domu czy mieszkania. Są to zazwyczaj przedmioty unikatowe, dekoracyjne, które niekiedy same w sobie mogą być rodzajem inwestycji. Nie ma zatem powodu, żeby obawiać się dodatków o charakterze estetycznym. Cieszmy się nimi, zestawiajmy i budujmy naszą własną przestrzeń.

Nasz styl, nasze dodatki

Podsumowując, co takiego zyskujemy, dzięki dodatkom w naszych wnętrzach? Jeśli wybieramy je w fazie projektowania nowych przestrzeni – na pewno zwieńczenie stylizacji oraz ich wyrazistość. Z kolei jeśli chcemy dokonać zmian, niekoniecznie wielkim kosztem, inwestycja w dodatki to rozwiązanie idealne. Dzięki wymianie dywanów, zasłon, ustawieniu kilku dodatkowych przedmiotów, uda się nam zbudować zupełnie nową przestrzeń. Przedmiot użytkowy może a nawet powinien być estetyczny. Pamiętajmy o tym, gdy zaczniemy myśleć o zmianach. Podobno nasz dom to nasza twierdza – nikt jednak nie powiedział, że nie może być komfortowa i po prostu piękna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here