Rozmiar płytek w łazience: najczęstsze pytania

Jaki rozmiar powinny mieć płytki w łazience? Czemu warto kupić ich nieco więcej? Jak ważna jest ich antypoślizgowość? Czym jest kaliber i dlaczego przy zakupie płytek ceramicznych należy zwracać na niego szczególną uwagę? Istnieją takie pytania, na które odpowiedź powinien znać każdy, kto planuje samodzielny remont łazienki. Poniżej odpowiadamy na większość z nich!

Remont łazienki jest sporym przedsięwzięciem logistycznym. I przede wszystkim bardzo bolesnym dla portfela – łazienka jest bowiem tym pomieszczeniem w mieszkaniu, które generuje najwyższe koszty wykończenia. Dlatego jej remont warto odpowiednio zaplanować. Pamiętajmy, że każda nieprzemyślana decyzja odbije się na nas w przyszłości, a jej naprawienie pociągnie za sobą dodatkowe wydatki. Kosztowny błąd można popełnić nawet na etapie zakupu płytek ceramicznych! Dlatego poniżej udzielamy odpowiedzi na kilka najczęstszych pytań związanych z procesem wyboru płytek do łazienki.

Czy duże płytki sprawdzą się w małej łazience?

Jak najbardziej! Przyjęło się uważać, że duże płytki pasują wyłącznie do łazienek o sporym metrażu, ale to jedynie mit – w małej łazience można bez problemu stosować płytki każdego rodzaju. Rzecz jasna należy zachować przy tym pewną ostrożność, bo użycie płytek wielkoformatowych w niewielkim pomieszczeniu może wiązać się z koniecznością wykonania licznych przycięć. Zbyt dużo przyciętych płytek nie będzie się dobrze prezentować.

Czy duże płytki sprawdzą się w małej łazience

Ile płytek kupić?

– W czasie transportu lub cięcia część płytek może ulec zniszczeniu. Dlatego warto zakupić przynajmniej o 10 procent więcej płytek niż wskazuje na to metraż ścian i podłóg w naszej łazience – ostrzega Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space.

Ile płytek kupić

Czym różni się rozmiar nominalny od rzeczywistego?

Wymiar nominalny podaje się w centymetrach i jest to wartość, na którą najczęściej zwraca się uwagę. Płytki ceramiczne średniej wielkości występują najczęściej w rozmiarach 15 x 15 cm, 30 x 30 oraz 45 x 45 cm. Problem w tym, że w czasie procesu ich wypalania może dojść do skurczenia płytek. Dlatego kafle są sortowane przez producenta i oznaczane odpowiednim kalibrem. Kaliber to rzeczywisty wymiar płytki, który został zmierzony przy kontroli. Każda fabryka posiada własny system oznaczeń – kaliber może być wyrażony zarówno liczbą, jak i literą, ale niezależnie od formy można go zawsze znaleźć na opakowaniu.

płytki w łazience

Jaką klasę ścieralności powinny mieć płytki w łazience?

Maciej Balcerek: – Odporność na ścieranie oznacza się symbolem PEI. Wyróżnia się pięć klas: im wyższa klasa, tym płytki są bardziej odporne. Parametr ten jest szczególnie istotny w odniesieniu do płytek podłogowych, bo to one są najbardziej narażone na uszkodzenia. Generalnie w często użytkowanych pomieszczeniach, do których wchodzi się w obuwiu, wskazane są płytki klasy PEI 4, ale w przypadku łazienek, w których nie poruszamy się w butach wyjściowych, spokojnie można zastosować trzecią, a nawet drugą klasę ścieralności.

płytka antypoślizgowa

Po czym poznać, że płytka jest antypoślizgowa?

Podłoga w łazience bardzo często bywa wilgotna, więc łatwo się na niej poślizgnąć i przewrócić. Dlatego tak ważna jest odpowiednia antypoślizgowość płytek w tym pomieszczeniu. Producenci oznaczają ten parametr literą R i liczbą. Aby płytka mogła nosić miano antypoślizgowej, musi być oznaczona przynajmniej symbolem R9 – płytki poniżej R9 są śliskie i nie spełniają minimalnych wymagań dotyczących antypoślizgowości. W pomieszczeniach sanitarnych najczęściej można spotkać płytki z grup R10 i R11. Najwyższa grupa, czyli R13, przeznaczona jest do kręgielni, rzeźni czy zakładów przetwórstwa ryb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here