Architektura to nie tylko zawód i odpowiedzialna praca. Architektura jest sztuką samą w sobie a projektanci budynków to prawdziwi artyści. Historia budownictwa prezentuje ogrom odmiennych stylów i trendów panujących w architekturze. Jednym z takich stylów, wywierającym wpływ na współczesne projekty, jest modernizm wywodzący się z początku dwudziestego wieku. Jedną z głównych zasad modernizmu było hasło zaproponowane przez amerykańskiego architekta Louisa Henry’ego Sullivana: „Form follows function” („Forma podąża za funkcją”). Oznacza ono, że w projekcie obiektu najważniejszą rolę odgrywa jego zakładana funkcja. Na podstawie funkcji jaką budynek ma pełnić można dobrać odpowiednią formę. Projekty zatem z tego okresu charakteryzuje prostota i surowość. Modernizm został zaadaptowany do architektury również współcześnie, przybierając nazwę minimalizmu.

Minimalizm

Niektórzy architekci wskazują, że minimalizm to nie tylko styl sztuki, ale przede wszystkim sposób myślenia i podejścia do projektów. Jest to myślenie ukierunkowane na to, co najważniejsze w obiekcie – jego esencję. Nie ma tu miejsca na zbędne, rozpraszające uwagę elementy. Kierunkiem tworzenia dla artystów minimalistycznych jest funkcjonalność i użyteczność i z tego powodu forma budynków staje się niestandardowa. Często w obiektach nurtu minimalistycznego odnajdziemy wiele elementów wykonanych ze stali lub aluminium. Potęguje to wrażenie surowości, ale nadaje również charakter nowoczesny i innowacyjny. Drugą istotną cechą są doskonale, choć naturalnie oświetlone wnętrza. Efekt taki można uzyskać dzięki zastosowaniu dużych powierzchni szklanych. Według architektów ten zabieg swoiście łączy budynek z otaczającą przestrzenią. Co ciekawe przeszklenia przyczyniają się również do oszczędności, ponieważ promienie słoneczne w naturalny sposób ogrzewają budynek.

Minimalizm najprawdopodobniej wywodzi się w prostej linii z niderlandzkiego neoplastycyzmu. Najsłynniejsze nazwiska architektów minimalistycznych to: Mies van der Rohe, Luis Barragan, Hans Hollein, Akira Sakamoto czy John Pawson. Naczelne hasła współczesnego nurtu brzmią następująco: „Less is more” („Mniej znaczy więcej”); „Doing more with less” („Tworząc więcej, wykorzystując mniej”).

Minimalizm w Polsce

Wskazuje się, że minimalizm jest charakterystyczny dla krajów wysoko rozwiniętych, ponieważ jest wyrazem rozwijającej się technologii, a także sukcesu i dobrobytu. Dzięki globalizacji wiedzy wiele obiektów minimalistycznych obserwujemy również w Polsce. Często architekci łączą naczelne zasady modernizmu z początków ubiegłego stulecia ze światowymi standardami architektury. Takim przykładem może być chociażby Rezydencje Pałacowa. W budynkach tego luksusowego osiedla zastosowano ciekawe bryły, funkcjonalność oraz duże i jasne przestrzenie. Jak przyznają sami twórcy, inspiracją były warszawskie rezydencje z lat trzydziestych dwudziestego wieku, wpisujące się w nurt modernistyczny – jak im to wyszło można zobaczyć na stronie galerii – http://rezydencjepalacowa.pl/galeria/

Artykuł partnera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here