Światło górne, lampka nocna czy kinkiety dziecięce? 5 porad dla rodziców, szukających oświetlenia do pokoju malucha

0
1473

Wybór oświetlenia do pomieszczeń domowych jest niemałym wyzwaniem. Każde z nich rządzi się własnymi prawami, a więc wymaga światła, które nie tylko będzie spełniać określone funkcje, ale także wpisze się w założenia estetyczne wnętrza. Wyjątkowym przykładem jest z kolei pokój dziecka, w którym rodzaj i rozmieszczenie oświetlenia musi być odpowiedzią na wiele zróżnicowanych potrzeb. Lampka przy biurku do nauki, jasne światło sufitowe, czy też ozdobne kinkiety dziecięce jako oświetlenie boczne pozwalają wyróżnić w jednym pomieszczeniu część sypialną, miejsce nauki oraz kącik zabaw. Jak nie pogubić się w tym wszystkim i zapanować nad dziecięcym królestwem? Podpowiadamy!

1.  Czym kierować się wybierając lampę sufitową dla dziecka?

Oświetlenie górne w pokoju dziecięcym pełni niezwykle istotną rolę, bowiem dzieci bardzo dużo czasu spędzają siedząc na dywanie i bawiąc się z innymi dziećmi, czytając książeczki, rysując, czy też układając puzzle. Dlatego też światło sufitowe powinno być przede wszystkim jasne, barwą zbliżone do naturalnego światła dziennego, a ponadto jak najlepiej oświetlać powierzchnię pokoju. W miejscach, do których dochodzi mniej światła można rozważyć zainstalowanie kinkietów dziecięcych, lub zainteresować się lampami sufitowymi z możliwością regulacji kąta padania światła oraz jego mocy

2.  Lampka na biurko czy kinkiet dziecięcy – jak wybrać oświetlenie do nauki?

Wybór i rozmieszczenie oświetlenia przy biurku zależne jest od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest powierzchnia blatu, a konkretniej rzecz biorąc jego wielkość. W przypadku większych biurek najlepiej sprawdzą się lampki stojące na wysięgniku, które dzięki możliwości regulowania kąta padania światła pozwolą swobodnie korzystać z całej jego przestrzeni. Przy małych biurkach wystarczająca będzie niewielka lampka stojąca, bądź lampka na klamrze przyczepiona do krawędzi stołu. Drugim elementem, na który warto zwrócić uwagę jest to którą ręką pisze dziecko. Na tej podstawie należy zamocować lampkę po tej stronie, aby cień ręki nie padał na zeszyty i książki.

3.  Bezpieczne rozwiązanie – lampy LED i OLED

Tym co w szczególności powinno charakteryzować poszukiwania odpowiedniego oświetlenia do pokoju dziecka przez rodzica jest bezpieczeństwo. Nie jest tajemnicą, że maluchy wszystkiego chcą same dotknąć, sprawdzić i zobaczyć. Niestety wiele żarówek, i to zarówno w lampkach nocnych, jak i kinkietach dziecięcych potrafi podczas działania rozgrzać się do naprawdę wysokich temperatur, stanowiąc potencjalne zagrożenie dla dziecka. Rozwiązaniem tego problemu są źródła światła LED i OLED, których temperatura nawet przy długotrwałym działaniu jest bardzo niska.

4.  Kinkiet z abażurem jako lampka nocna

Lampka nocna stanowi nieodłączny element wystroju nie tylko sypialni, ale też pokoju dziecięcego. Kinkiety dziecięce są doskonałym rozwiązaniem zarówno w przypadku najmłodszych, starszych maluchów, jak i nastolatków. Delikatne, rozproszone światło jakie emitują pozwala spokojnie zasypiać, wyciszyć się wieczorem i zrelaksować. Nie tylko praktyczne, ale wręcz konieczne jest także światło boczne, umożliwiające rodzicowi lub dziecku czytanie do poduszki. Wówczas warto aby był to kinkiet z abażurem lub inna lampka z osłonką, dzięki czemu możliwe będzie bezpieczne dla wzroku czytanie jednocześnie nie oślepiając oczu.

5.  Funkcja regulacji światła w kinkietach dziecięcych

Niezwykle przydatną funkcją, która rewelacyjnie sprawdza się w praktyce w większości pomieszczeń są lampy z regulacją kąta padania światła. W ofertach sklepów znajdują się również kinkiety dziecięce, posiadające tę funkcję, dzięki którym właściwie oświetlenie i komfort użytkowania są jeszcze większe. Doskonale sprawdzą się zarówno jako oświetlenie przy biurku, lampka nocna, ale też regulowany kinkiet z abażurem, który dzięki sterowaniu wiązką światła umożliwi doświetlenie konkretnych miejsc w pomieszczeniu wedle potrzeb i własnego uznania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here