Uwielbiamy święta! Są dla nas czasem odpoczynku od pracy, okazją do spotkań z rodziną i przyjaciółmi, błogiego lenistwa. Ale święta to także spore wyzwanie organizacyjne, a ściślej rzecz biorąc – przygotowania do nich. Zakupy, porządki, przygotowanie potraw… Wszystko to wymaga włożenia ogromnego wysiłku i poświęcenia czasu, którego w dzisiejszym świecie tak bardzo nam brakuje. Co zatem zrobić, by przedświąteczny szał nie pozbawił nas sił i radości płynącej z tych kilku dni? Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić domowe, przedświąteczne porządki.

Dobry plan

Już tak utarło się w naszym społeczeństwie, że przed świętami przewracamy nasze mieszkania do góry nogami, przeprowadzając gruntowne porządki. Takie sprzątanie przedświąteczne to duże przedsięwzięcie, które wymaga obrania właściwej strategii i posiadania skutecznego planu działania. Należy dokładnie określić kiedy zaczynają się w naszym domu przedświąteczne porządki i kto za co odpowiada. Nie ma taryfy ulgowej! W sprzątanie zaangażowani powinni być wszyscy członkowie rodziny zgodnie z zasadą wszystkie ręce na pokład!

środki czystości Gold Drop

Ustalenie harmonogramu prac uzależnione jest od wielkości domu i stopnia jego czystości. Jeśli przez cały rok przykładamy się do sprzątania, z przedświątecznymi porządkami nie powinniśmy mieć dużo problemów. Inna sprawa, jeśli nasze mieszkanie z góry skazane jest z różnych powodów na oblanie testu białej rękawiczki. Wtedy nie unikniemy ciężkiej pracy. Dobry plan pozwoli ci racjonalnie rozłożyć pracę, a także zdążyć przed świętami bez zarywania nocy na porządki. Warto także zawczasu zgromadzić niezbędny ekwipunek w postaci mopów, ścierek, szmat, odkurzacza i koniecznych chemicznych środków do czyszczenia. Zaoszczędzi ci to zbędnego zamieszania i wizyt w sklepie

Od czego zacząć?

Stajesz naprzeciw świątecznym porządkom, ubierasz fartuch, rękawice, w dłoni dzierżysz dumnie miotłę i… nie wiesz od czego zacząć. Pracy jest dużo, czas goni, do tego dochodzą przecież także inne obowiązki.

Zacznij od najrzadziej użytkowanych pomieszczeń. Wynieś wszystko, co jest niepotrzebne i mogłoby przeszkadzać w porządkach. Pamiętaj, że jeśli zaczynasz porządki w danym pomieszczeniu, dokończ je.

Na początek dobrze zaplanować najcięższe prace, a więc przegląd i sprzątania szaf, szafek, wszelkiej maści schowków. Do najcięższych i niezbyt lubianych prac domowych należy mycie okien, więc warto tą czynność zaplanować odpowiednio wcześnie. Na wstępie dobrze będzie również omieść z kurzu ściany i sufity.

Następnie przejść należy do czyszczenia mebli i innych domowych sprzętów. W tym miejscu z pomocą przychodzi seria środków do pielęgnacji mebli Gold Wax marki Gold Drop, dzięki której skutecznie wyczyścisz i zakonserwujesz swoje meble w salonie, sypialni, czy przedpokoju.

produkty serii Wax do pielęgnacji mebli

Innego traktowania wymagają sprzęty w salonie, a innego w kuchni, czy łazience. Do sprzątania kuchni niezbędne będą preparaty rozpuszczające tłuszcz jak mleczko z mikrogranulkami Dix od Gold Drop.

Pozostając przy kuchni, nie zapomnieć należy o dokładnym czyszczeniu lodówki, razem z jej rozmrożeniem. Dobrym pomysłem jest przegląd artykułów spożywczych, które posiadamy w swojej kuchni. Może zaskoczyć cię, ile z nich jest przeterminowanych i niezdatnych do spożycia!

Przejdźmy do podłóg. Wszelkie dywany, dywaniki i inne tego typu wyposażenie należy przynajmniej solidnie wyczyścić i wytrzepać, a najlepiej wyprać je za pomocą specjalnego odkurzacza piorącego. Przy myciu podłóg należy bezwzględnie zwrócić uwagę na dobranie odpowiednich środków do jej rodzaju. Tutaj znów z pomocą przychodzą środki czystości Gold Drop i szeroka gama produktów do mycia i pielęgnacji podłóg każdego rodzaju Floor.

produkty marki Gold Drop

Na koniec zajmij się łazienką. To tutaj będzie centrum dowodzenia przedświątecznych porządków, więc nie ma większego sensu sprzątać jej wcześniej. Obowiązkowo na początek wyczyścić należy fugi i płytki. Następnie szafki i inne akcesoria łazienkowe, lustra, kabiny prysznicowe, wanny. Niezbędna będzie także dezynfekcja toalety. Na koniec zostaje mycie podłogi w łazience.

Przyjemność, nie obowiązek

Może się wydawać, że świąteczne porządki to przykry obowiązek. To od nas jednak zależy, czy takim będzie. Rodzinne sprzątanie może sprawić wszystkim domownikom wiele radości. Przedświąteczny czas to świetna okazja do spędzania razem czasu, choćby był on przeznaczony na sprzątanie. To doskonała odskocznia od codzienności i poświęcenie chwili na miłe rozmowy przy wykonywaniu prac porządkowych. To również dobre wprowadzenie do samych świąt i rzeczywiste poczucie ich atmosfery. Dodatkowego uroku doda puszczenie w trakcie zajęć ulubionej muzyki, czy zapalenie świecy zapachowej.

Po udanych porządkach, dużą radość zwłaszcza tym najmłodszym da wspólne dekorowanie mieszkania, przygotowywanie świątecznych posiłków, czy rodzinne malowanie pisanek.

Nie zapomnij o ogródku

Prace domowe to nie wszystko. Wiosenny, świąteczny czas sprzyja także pozimowym pracom w ogrodzie. Jeśli posiadamy ogródek warto właśnie wtedy o niego zadbać. Pierwsze pielenie, wiosenne przycinanie drzew i krzewów, nawożenie i inna praca na świeżym powietrzu może być doskonałą odskocznią od porządków w domu, a wczesne zadbanie o ogród, pozwoli nam cieszyć się pełnią jego uroku przez resztę roku.

prace w ogrodzie

Świąteczne spotkania to świetna okazja do rozpoczęcia sezonu grillowego, a więc odkurzenie po zimie swojego grilla również wskazane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here