Szambo betonowe – jak dobrać rozmiar i inne ważne sprawy

0
824

Szambo to wybór w przypadku, gdy niemożliwe jest doprowadzenie ścieków do systemu kanalizacji. Montaż zbiornika, w którym ścieki będą przechowywane i regularnie opróżniane to wówczas najkorzystniejsze rozwiązanie. Nim zdecydujesz się na wybór konkretnego szamba, warto ustalić jaką powinno mieć pojemność, by bez problemu obsłużyło cały dom. Poniżej rozwiniemy ten temat oraz podpowiemy – kiedy i dlaczego warto wybrać szambo betonowe.

Szambo betonowe – do twojego gospodarstwa domowego

Szambo to szczelny zbiornik wprowadzony w ziemię, do którego podłączone jest wyjście kanalizacji z naszego domu. Kumulujące się w nim zanieczyszczenia nie emitują żadnego odoru na zewnątrz, ani nie stanowią zagrożenia dla gleby lub wód gruntowych. Szczególnie chętnie wybierane jest szambo betonowe, w wersji jedno- lub wielokomorowej. Ich zewnętrzną część tworzy pierścień żelbetonu, w którym znajdują się powłoki izolujące. Od góry, znajduje się właz umożliwiający opróżnienie zawartości szamba.

Szamba potrafią być naprawdę duże. Szambo betonowe 12m3 waży zazwyczaj ponad 5 ton, a nakładana na nie pokrywa kolejne 2 tony. Dzięki temu, jest ono bezpieczne i stabilne – nie musimy się obawiać o jego szczególność. Szambo wprowadzane jest do przygotowanego wcześniej wykopu, który powinien zostać uwzględniony w planie zabudowy. Wykop powinien być nieco większy niż szamba, a wolną przestrzeń wykorzystuje się do wprowadzenia warstwy wodoszczelnej.

Bezpieczeństwo szamba a warunki glebowe i lokalizacja

Szambo betonowe to wybór polecany, jeśli poziom wód na twojej działce jest podwyższony. Wówczas, zbiornik betonowy stabilnie osadzi się w wyżłobionym otworze, niż w przypadku szamba z lżejszych tworzy sztucznych.

Wybierając miejsce na lokalizację szamba należy zwrócić uwagę, by nie było narażone na nadmiar wód gruntowych lub powstające w czasie deszczu spływy wody. Obowiązujące prawo ustala, że szambo powinno znajdować się przynajmniej 5 m. od ścian domu oraz nie mniej niż 2 m. od granicy posiadłości.

Lokalizacja powinna również umożliwiać swobodny dojazd samochodem odprowadzającym nieczystości. Dlatego lepiej wybrać część działki usytuowaną od frontu, niż z tyłu domu. Warto na tym etapie uwzględnić również przygotowanie dojazdu dla samochodu asenizacyjnego, a także zakup przyłącza, które ułatwi obsługę w czasie opróżniania.

Wielkość szamba a potrzeby domu – kilka porad przed wyborem szamba

Wielkość zbiornika na szambo to kluczowa sprawa. Oczywiście, jest ona uzależniona od rodzaju budynku, który będzie obsługiwać i ilości użytkujących go osób. Inne szambo wybierzemy do domku wczasowego lub na działkę, inne do domu jednorodzinnego.

Czteroosobowa rodzina zużywa zazwyczaj ok 600-800 litrów wody dziennie. Oznacza to wytworzenie nieczystości o objętości ponad 10 m3. w ciągu dwóch tygodni. Oczywiście – warto wybrać zbiornik nieco większy – na przykład szambo betonowe 12 m3. Taki rozmiar da gwarancję, że nawet w przypadku kilkudniowego poślizgu, zbiornik nie będzie zapchany.

Regularne opróżniania szamba to istotna sprawa w czasie jego użytkowania. Zaleca się, by robić to co 2-3 tygodnie, w przypadku regularnego użytkowania danej posiadłości.  Warto też pamiętać, że do montażu szamba większych rozmiarów będziemy musieli uzyskać odpowiednie zezwolenia od starostwa powiatowego bądź urzędu miasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here