Usługi budowlane

0
1690

Budownictwo rozwija się od wielu lat. Jest coraz więcej nowych metod wykorzystywanych w budownictwie, dzięki którym prace wykonuje się znacznie sprawniej i dokładniej niż kiedyś. Obecnie dysponujemy znakomitym sprzętem, który znacznie ułatwia pracę. Niestety ceny usług budowlanych w ostatnim czasie również znacznie poszły w górę. Dzisiaj koszt ułożenia kostki brukowej, wylania fundamentów, wykonania zbrojenia budynku, zrobienia elewacji, czy też ocieplenia mieszkania jest znacznie większy niż kilka lat temu.

Dla przykładu cena za metr układania kostki brukowej w 2020 wynosi od 100 zł do nawet 500 zł w zależności od użytych materiałów i podłoża. Jest znacznie więcej niż w latach poprzednich. W roku 2019 ceny zaczynały się od 90 zł za metr kwadratowy. Cofając się jeszcze bardziej wstecz do roku 2015 zobaczymy, że ceny zaczynały się już od 70 zł za metr kwadratowy. Aktualne oferty znajdziesz na układanie kostki brukowej na oferteo.pl wraz z aktualnymi cenami.

Rosną ceny układania kostki brukowej, ale również ceny wielu innych usług budowlanych. Wiąże się to z kosztem samych materiałów, które z roku na rok są coraz droższe. Wzrost cen materiałów jest spowodowany między innymi rosnącymi wymaganiami, które muszą one spełniać. Jednak najbardziej do wzrostu cen usług budowlanych przyczyniają się koszty siły roboczej. W Polsce rośnie płaca minimalna, a pracownicy budowlani oczekują coraz wyższych wynagrodzeń.

Wzrost cen dotyka przede wszystkim zwykłych obywateli, którzy chcą wybudować dom lub wyremontować mieszkanie. Często nie są oni świadomi kosztów, jakie będą musieli ponieść. Nierzadko zmuszeni są do wzięcia kredytów lub też odłożenia prac budowlanych na później.

Pomimo dużych kosztów związanych z budową domu, ułożeniem kostki na podwórku, wykończeniem lub remontem mieszkania firmy budowlane i remontowe nie narzekają na brak zleceń. Ich grafiki są bardzo napięte, dlatego muszą być dobrze zorganizowani oraz muszą dobrze zaplanować czas potrzebny na wykonanie zlecenia. Nie rzadko ciężko jest dotrzymać terminowości. Bywa, że prace przedłużają się, co jest przyczyną frustracji wśród klientów. Również terminy oczekiwania na podjęcie zlecenia przez firmy budowlane bywają długie. Taka sytuacja szczególnie często dotyczy firm remontowych i prowadzących prace wykończeniowe. W dużych miastach, gdzie jest dużo ludzi chcących wyremontować lub wykończyć swoje mieszkania czas oczekiwania jest najdłuższy. Może wynosić kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy.

Warto zwrócić uwagę, że ceny usług budowlanych rosną nie tylko w Polsce ale i w innych krajach Europy. Pomimo, że ceny w Polsce wydaję się nam horrendalnie wysokie, to na zachodzie są one jeszcze większe. Niestety odnosząc ceny do płac minimalnych w poszczególnych krajach Polska wypada bardzo niekorzystnie.

W sektorze budowlanym wciąż brakuje pracowników. Wielu pracowników z Polski emigruje na zachód, ponieważ tam mogą otrzymać wyższe wynagrodzenie. Na szczęście do Polski przybywają pracownicy z Ukrainy, którzy są coraz chętniej zatrudniani przez polskich przedsiębiorców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here