Wszystko co powinieneś wiedzieć o schodach zabiegowych

Na etapie budowy własnego domu prędzej czy później staniemy przed wyborem schodów wewnętrznych. Na rynku znajduje się bardzo dużo różnych modeli. Podczas dokonywania wyboru powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim takie kwestie jak estetyka oraz funkcjonalność. Podpowiadamy czym są schody zabiegowe oraz czy warto w nie inwestować.

Czym są schody zabiegowe?

Schody zabiegowe bardzo często bywają mylone ze schodami dwubiegowymi. Elementem, który odróżnia te dwa rodzaje schodów jest zabieg, który zastępuje spocznik. Zabieg to nic innego jak tylko skręt utworzony ze schodów o różnej szerokości. Stopnie ułożone są w kształt klina – schody zwężają się przy załomach, a są szersze przy ścianie. Dzięki temu schody zabiegowe świetnie nadają się do łączenia kondygnacji w domu. Bardzo dobrze sprawdzą się także jako schody na poddasze użytkowe.

Zalety i wady schodów zabiegowych

Jedną z największych zalet schodów zabiegowych jest fakt, że mogą one pełnić rolę dodatkowego wzmocnika dla stropu. Dodatkowo zajmują w domu mniej przestrzeni niż schody zabiegowe. Ogromną zaletą jest także wygląd schodów zabiegowych – są one bardzo nowoczesne i estetyczne, doskonale nadają się niemal do każdego wnętrza i mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów.

Jednak tak jak każde inne rozwiązanie schody zabiegowe mają także pewne wady. Brak spocznika może być pewnym problemem, jeżeli w domu mieszkają dzieci lub osoby starsze, dla których chodzenie po schodach jest wymagającą fizycznie czynnością. Miejsce zwężania się schodów może być niewygodne, jeżeli nie zostanie odpowiednio wyprofilowane, dlatego warto zadbać o to, aby schody zabiegowe miały zamontowaną wygodną poręcz.

Schody zabiegowe – czy warto?

Czy warto więc inwestować w schody zabiegowe? Wszystko zależy oczywiście od indywidualnego gustu oraz potrzeb. Ze względu na to, że schody tego rodzaju podtrzymują strop, są idealnym rozwiązaniem dla domu, w którym nie chcemy montować filarów. Zajmują mniej przestrzeni niż schody dwubiegowe i łatwo dopasować je niemal do każdego aranżacji. Dodatkową zaletą jest także możliwość wykonania ich z różnych materiałów, takich jak drewno czy, chociażby metal. Pamiętajmy jednak, że w domu, w którym są dzieci i osoby starsze obecność schodów zabiegowych może być kłopotliwa. Nie trzeba jednak z nich zrezygnować – wystarczy przemyśleć obecność wygodnej i dobrze dopasowanej do schodów poręczy.

Schody zabiegowe do nowoczesne i funkcjonalne rozwiązanie do domów dwukondygnacyjnych oraz takich, które posiadają użytkowe poddasze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here