Podłoga drewniana ma wiele zalet. Jest trwała, ciepła i przyjemna w dotyku, a w dodatku tworzy we wnętrzu zdrowy mikroklimat. Odpowiednio pielęgnowany parkiet może zdobić wnętrze domu nawet przez kilkadziesiąt lat. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy na powierzchni podłogi drewnianej pojawią się szpecące zarysowania lub uszkodzenia? Eksperci Dobre Dla Domu mają na to radę.

Deski drewniane znacznie różnią się właściwościami od paneli podłogowych, a co za tym idzie – wymagają innej konserwacji. Dzięki zabiegom cyklinowania i licznym impregnatom są znacznie mniej narażone na trwałe zniszczenie. Nie oznacza to jednak, że nic im nie zagraża. Wręcz przeciwnie – uszkodzenia mechaniczne to istna zmora posiadaczy podłóg drewnianych. Dowiedz się, jak sobie z tym poradzić.

Poznaj proste sposoby na porysowaną podłogę drewnianą

Nawet najstaranniej pielęgnowane deski podłogowe można łatwo uszkodzić w codziennym użytkowaniu. Gdy ubytki lub zarysowania są małe, nie wymagają interwencji. Na niejednolitym usłojeniu desek takie mikrouszkodzenia nie są widoczne, a plastyczność drewna sprawia, że z czasem mogą się nawet częściowo wygładzić. Jeśli na deskach drewnianych pojawią się jednak wyraźne rysy, np. po nieostrożnym przesuwaniu mebli lub przedmiotów o ostrych krawędziach, możesz wypróbować naturalne rozwiązanie w postaci… orzecha.

Jak za jego pomocą zamaskować rysy na podłodze drewnianej? Wystarczy energicznie potrzeć uszkodzone miejsce orzechem pozbawionym skorupki. Olej z orzecha wsiąknie w rysę i przyciemni drewno, co sprawi, że rysa wtopi się w kolor podłogi. Do podłóg drewnianych o bursztynowym wybarwieniu idealny będzie orzech włoski. W przypadku jaśniejszych desek można posłużyć się np. migdałem lub orzechem brazylijskim.

Choć brzmi to banalnie, efekt tego zabiegu może Cię zaskoczyć! Jeżeli jednak nie będzie on spektakularny (co może się zdarzyć w przypadku głębszych rys oraz ciemniejszego drewna np. desek mahoniowych i wiśniowych), wypróbuj marker retuszerski do drewna. Te proste narzędzia dostępne są w wielu kolorach, a wyjątkowo łatwy sposób aplikacji pozwoli Ci na równomierne i precyzyjne pokrycie zarysowań na parkiecie. Pamiętaj jednak, by właściwie dopasować kolor markera do barwy podłogi drewnianej – w przeciwnym razie zamiast zamaskować, podkreśli on rysy na deskach podłogowych.

Renowacja podłogi drewnianej: szlifierka czy zestaw naprawczy?

Na bardzo głębokie rysy nie pomoże niestety żaden z powyższych sposobów. Jeśli uszkodzenia są miejscowe, możesz zdecydować się na renowację poszczególnych desek podłogowych. W tym celu:

  • oczyść powierzchnię deski,
  • osłoń sąsiednie fragmenty podłogi,
  • wygładź zniszczoną powierzchnię drewna za pomocą małej szlifierki oscylacyjnej,
  • ponownie oczyść deskę i pokryj ją impregnatem (takim, jakim pokryte są pozostałe deski).

Gdy na parkiecie dostrzeżesz znaczne uszkodzenie (np. otwór po sęku lub wgłębienie po uderzeniu), możesz zainwestować w prosty zestaw naprawczy do podłogi drewnianej – woskowanej lub olejowanej. Składa się on z:

  • twardego wosku wypełniającego (w kilku kolorach),
  • przyrządu gazowego do stopienia wypełniacza,
  • narzędzi pomocniczych (noża lub dłuta).

Dzięki temu rozwiązaniu samodzielnie wypełnisz uszkodzenia podłogi drewnianej i sprawisz, że szybko odzyska ona estetyczny wygląd.

Twoje deski są bardzo zniszczone, a powyższe sposoby na renowację podłogi drewnianej mijają się z celem? Możesz zdecydować się na wymianę poszczególnych elementów podłogi. Pamiętaj jednak, że w przypadku podłogi drewnianej nie jest to zadanie proste. Jeśli nie masz doświadczenia, zleć tę pracę fachowcom. Musisz też mieć świadomość, że nowa deska podłogowa będzie się nieco różnić kolorem od pozostałej części podłogi drewnianej. Wynika to z podatności drewna na zmianę koloru pod wpływem promieni słonecznych.

Szukasz eleganckiej podłogi drewnianej do swojego wnętrza? Sprawdź, co w swojej ofercie mają profesjonalne salony sprzedaży Dobre dla Domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here