W jaki sposób zrobić las w szkle?

Różnego rodzaju roślinność to typowy dodatek służący ozdobie mieszkania. Zielony kolor wzbudza w nas pozytywne uczucia, koi nasze nerwy i wprowadza ożywienie do pomieszczenia. Nic dziwnego, że kwiaty i liściaste rośliny doniczkowe są tak popularnym elementem wystroju. Oprócz tradycyjnych doniczkowych roślinek, niedawno zagościła w wielu salonach niebanalna dekoracja – miniaturowy las w szkle. Jeżeli Ty też o nim marzysz, koniecznie przeczytaj nasz poradnik.

Ozdobne naczynia

Pierwszą rzeczą, której będziesz potrzebować do stworzenia własnego lasu w szkle jest ozdobne naczynie. Mogą być one trzech rodzajów – owarte, półotwarte lub całkowicie zamknięte. Otwarte naczynie przypomina najczęściej kuliste akwarium, słój bez zamknięcia, wazon lub kielich. Roślinki, które umieścisz w środku będą potrzebować regularnego podlewania. Drugim rodzajem są pojemniki półotwarte, które najczęściej przyjmują wygląd dużych słojów z zamykanym wieczkiem w postaci korka. Rośliny w środku naczynia półotwartego wymagają sporadycznego skraplania, a więc mniejszej uwagi niż ma to miejsce w przypadku typu otwartego. Zdarza się czasami, że we wnętrze półotwartego lasu w szkle osadza się para. Gdy otworzysz na chwilę zamknięcie, powinna zniknąć. Ostatnią możliwością jest całkowicie zamknięty las w szkle, który potrzebuje jedynie jednorazowego podlania przed zamknięciem, a następnie radzi sobie bez dodatkowego dostarczania wody. Wadą tego rozwiązania jest zaparowane przez większość czasu szkło. Wszystkie wymienione rodzaje naczyń znajdziesz w sklepach internetowych, które posiadają w swoim asortymencie szklane ozdoby.

Krok po kroku

Po dokładnym wyparzeniu naczynia oraz jego wytarciu, czas zabrać się za tworzenie pierwszej warstwy lasu w szkle. Na samym dnie ułóż drobne kamyki, które pomogą pozbyć się nadmiaru wody, a tym samym zapobiegną gniciu korzeni roślinek. Następnie rozkrusz kupiony wcześniej węgiel aktywowany. Ma on za zadanie usuwać zanieczyszczenia. Na obie warstwy wysyp trochę ziemi i delikatnie ją przyklep. W tej warstwie trzeba zrobić otwory, w których umieścisz kupione roślinki. Znajdziesz je w niemalże każdym markecie budowlanym. Roślinki dobieraj zgodnie z ich wymaganiami. Te, które nie lubią wilgoci – zgniją przy jej nadmiarze, a te, które potrzebują więcej wody – uschną, gdy jej zabraknie. Na koniec dosyp jeszcze odrobinę ziemi i przejdź do ostatniego kroku, polegającym na ozdabianiu Twojego lasu w szkle. Na wierzch możesz położyć ozdobne kamyczki, niewielkie szyszki, korę drzewa lub gałązki. Jeżeli chcesz być właścicielem zamkniętego lasu w szkle, zamknij wieczko… i voilà.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here