Piwonie – piękne ozdoby każdego ogrodu

Piwonie to jedne z najpopularniejszych kwiatów ogrodowych. Ich egzotyczne pochodzenie, wspaniałe kwiatostany i wymagania w zakresie uprawy sprawiają, że doceniają piwonie nawet najbardziej wytrawni ogrodnicy. Warto zatem dowiedzieć się więcej o tych wyjątkowych roślinach.

Piękność znana już starożytnym

Pochodzenie piwonii, inaczej zwanej peonią, sięga już starożytności. Roślina pochodzi z Azji Centralnej. Ówcześnie traktowano ją jako roślinę leczniczą. Z jej korzenia wytwarzano esencję, działającą zbawiennie na wątrobę i układ trawienny. Jej ozdobne kwiaty symbolizowały szczęście i harmonię. W Europie tę niezwykle ozdobną roślinę zaczęto uprawiać w XVIII wieku. Jej popularność w tej części globu rozpoczęła się wraz z podarowaniem sadzonek piwonii żonie Napoleona Józefinie przez chińskiego cesarza.

Podstawowe gatunki piwonii

Dzisiaj w polskich ogrodach można wyróżnić trzy podstawowe gatunki peoni: chińskie, lekarskie i drzewiaste (krzaczaste). Piwonie chińskie charakteryzują się tym, że na jednym pędzie rośliny wyrasta więcej niż jeden kwiat. Nazywane również różami benedyktynów piwonie lekarskie zastosowanie mają w medycynie roślinnej.  Długowieczna piwonia drzewiasta zwana inaczej krzaczastą, kwitnąca w maju i  w czerwcu zazwyczaj ma zastosowanie przy urządzaniu ogrodu w stylu japońskim, jednak swoim niezwykle dekoracyjnym wyglądem urozmaici każdą rabatę niezależnie od stylu ogrodu.

Wśród odmian piwonii każdy znajdzie coś dla siebie

Wśród odmian piwonii wyłania się kilka wyjątkowych tak jak chińskie piwonie o jasnoróżowej barwie Shirley Temple i Sarah Bernhardt. Każdą rabatę ozdobi piękna ciemnoróżowa odmiana o nazwie Karl Rosenfield, tak samo jak wyróżniająca się głęboką, klasyczną różową barwą Dr Alexander Fleming. Niecodziennym rozwiązaniem jest zakup piwonii o nazwie Prima Vera o białym i żółtym zabarwieniu lub Coral Sunset, która swoimi barwami przypomina nadmorski zachód słońca.

Przy wyborze odmian piwonii warto postawić na wysokiej jakości kłącza. Piwonie od BENEX to gwarancja odmiany oraz koloru. To również najpewniejszy sposób na piwonie w ogrodzie, gdyż każdy gatunek posiada dokładnie opisane postpowanie w zakresie sadzenia i pielęgnacji.

Uprawa piwonii – co warto wiedzieć?

Piwonie należy sadzić na stanowisku słonecznym lub półsłonecznym. Roślina lubi otwarte przestrzenie, ale nie toleruje wiatrów. Dobrze znosi właściwie każdą glebę, choć jest wrażliwa na zbyt dużą ilość wody. Termin sadzenia tych roślin to okres sierpnia i września. Warto dobrze zaplanować miejsce sadzenia gdyż roślina ta nie cierpi przesadzania, a po zmianie miejsca potrafi nie zakwitnąć przez parę lat. Należy sadzić nie więcej niż dwie rośliny na metr kwadratowy. Kłącze należy przykryć warstwa ziemi nie większą niż 3 centymetry, w przeciwnym razie roślina będzie kwitła później i mniej efektownie. Okres kwitnienia to maj i czerwiec, a najpiękniejsze są rośliny 3-4 letnie i starsze.

Choć piwonie cieszą oczy tylko przez dwa miesiące w roku, warto poświęcić im miejsce w ogrodzie. Nawet po przekwitnięciu ich liście wyglądają niezwykle dekoracyjnie, a w czasie kwitnienia ich zapach jest tak ujmujący, że zapewni romantyczny nastrój w piękne wiosenno-letnie wieczory.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here